Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi faiz kararı sonrası Frankfurt'ta düzenlenen toplantıda faiz oranlarının bir süre daha bu seviyede ya da daha düşük kalacağını söyledi. Draghi büyümeye yönelik risklerin aşağı yönlü olduğunu belirtti. Büyümeyi iç talebin desteklediğini söyleyen Başkan, toparlanmanın sürdüğünü belirtti. Enflasyonun önümüzdeki aylarda çok düşük kalacağını, ancak 2017 ve 2018'de yükseleceğini öngördü.

"PİYASALAR BREXİT'E DİRENÇ GÖSTERDİ"

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının (Brexit) toparlanmanın önünde bir zorluk olduğuna dikkat çeken Draghi, piyasaların bu şok nedeniyle yaşanan son volatiliteyi atlattığına vurgu yaptı. Draghi konuya dair "Brexit referandumunun ardından finans piyasaları artan volalite karşısında 'cesaret verici' direnç gösterdi. Varolan belirsizlikler nedeniyle Yönetim Konseyi ekonomik ve finansal gelişmeleri yakından izlemeyi sürdürecek" ifadelerini kullandı. 

İngiltere'nin AB'den ayrılmasının ekonomiye olan etkileri netleşmeye başladığında ek teşviği değerlendirebilecekleri sinyali veren Draghi, "gerekmesi halinde yetkileri dahilinde tüm enstrümanları kullanabiliriz" dedi.

"TÜRKİYE'DEKİ GELİŞMELER GÜVENİ ETKİLER"

Türkiye'deki gelişmelere dair de değerlendirme yapan Draghi, "Gelişmeler, Euro Bölgesi'nin ekonomik toparlanmasında önemli bir etki yaratmaz ancak Euro Bölgesi güvenini etkileyebilir" yorumunu yaptı.

Avrupa Merkez Bankası bugünkü toplantısında politika faizini % sıfırda, mevduat faizini % -0.4'te sabit tuttu. Banka aylık varlık alım miktarını ise 80 milyar euro'da bıraktı.