Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

REUTERS'a konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yeni bir darbe girişimi mümkün ama kolay olmaz. Haberi aldığımda MİT Müsteşarını aradım ama ulaşamadım. Olaylar sırasında Başbakanımıza güçlükle ulaştım. Vatandaşlarımı sokağa davet ettim ve tepkiyi takip etim." dedi.

İSTANBUL'A NASIL GELDİ?

istanbul'da pistin karartıldığını öğrendik. O arada İstanbul Emniyet Müdürümüzle görüştüm. Havaalanını kısa sürede boşaltacaklarını söylediler. O arada pistte aydınlandı. Uçaklar üzerimizide alçak uçuş inmeye başladı.  Ses hızını aşarak üzerimizden geçtiler. Akıncı Hava Üssü pisti bombalandı, darbeciler kalkış yapamadı. 12 saatte kontrol ele geçirildi.

Şuanda 246 şehidimiz var. 

Ben pilotumuza şunu söyledim. biz her türlü riske hazırız. Sen inebilir misin? İnemez misin? Bunu söyle. O da inebilirim ama riski var dedi. O arada havaalanının aydınlatılması için görüştük. Her hesabın üzerinde bir hesap vardır. Paletlerin altında şehit olan bayanların, askerin elbisesine sığınarak açılan ateşte şehit olan kardeşlerimiz seve şeve ölüme gitti. Onlar ölümü korkuttu. Şanlı şerefli ölüm çok daha iyi olur.

İSTİHBARAT ZAAFI

İstihbarat servisleri herşeye dört dörtlük hakim değildir. Burada ciddi bir istihbarat zaafı var. Bunu Müsteşarada söyledim. Ben eniştemden duyana kadar haberim olmadı.Bu bir sıkıntıdır. Bu bir darbe girişidir. Bunun muhakkak öncesi vardır. 

11 Eylül'ü ABD yaptı diyor mu? Bu olay için niçin böyle bir yönteme giriliyor. Bu olay millete karşı yapılmıştır. TBMM'yi bombalamakla kalmıyorlar. Külliyemizi bombalıyorlar. Demekki milletin dinamik unsurları neresiyse buraya saldırıyorlar. Bütün bunlar olurken tabi millet burada işi ele alıyor. Sağolsun milletin çağrıma verdiği cevap benim için iftiar sebebidir. Demekki millet kendisinin seçtiği reise anında cevap veriyor ve bu FETÖ'ye bu ülke sizin değil, bizim diyor. 246 şehidimiz, 2185 yaralımız var. 4.160 tutuklu var. Bunların 103'ü general 80'i rütbeli Emniyet mensubu.

OHAL KARARI İLE YENİ BİR İSTİKLAL MÜCADELESİ 

Hemen OHAL yasasını çıkardık. Bu karardan sonrada Resmi Gazete'de yayınlandı ve bugün de parlamentodan geçti. Gazi Meclis'imizi bu kararı alarak yeni bir İstiklal mücadelesinin adımını attı. 3 ay içinde çok yoğun bir çalışma yapacağız. Halkımız endişeye kapılmasın. OHAL demokratik kurumlarımızın sağlıklı çalışması içindir. FETÖ üzerinde de ilgili kurumlarımızı rahatça çalışsın diyedir. Eskiden OHAL çıktığında bir telaş herkesi kaplardı. Şimdi millet gece sabaha kadar adeta meydanlar bu sürecin takipçisi konumunda.

Mesela Kanun Hükmünde Kararname süreci vardır ki. Hükümete ne lazımsa çıkarılacaktır. Devletin yeniden yapılanmasın bu çerçeve içinde yapılacaktır. Bütün bakanlıklarımızda işgalleri söz konusuydu. Milleti için çalışmayan bu hainler bunun bedelini ödemeli. 

Şuanda Fransa 3 ay yaptı sonra bir daha uzattı. Bu konuda bir mani yok. 3 ay bittiğinde lazım olduğunda bir uzatma daha yapılabilir. 

Hedefimiz belli. Nasıl bölücü terör örgütüyle mücadelemiz devam ediyorsa bunlarla da tüm nerde varsa aynı şekilde sürdüreceğiz. Bunlar devlet yapılanmasına kast ettiler. Ülkenin tankını topunu ele geçirmek suretiyle kendi milletinin üzerine böyle bir şey yapılabilir mi? Bunlar bunu yapmışlardır.

TSK'nın YAŞ toplantısıdır. YAŞ Genelkurmay'ın talebiyle bir hafta öne alınabilir. YAŞ'ın başkanı Başbakanımızdır. İlgili birimlerle çalışmalar yürütülüyor. Çok kısa zaman içnde yeni yapılanma ortaya çıkacak. İnanınıyorum ki yeni bir kan olacaktır. Süreç devam ediyor. Asla rehavete kapılmayacağız. Bazı şeyleri geçmişte anlatamadık ama şimdi durum çok daha farklı.

Belki 367'yi parlamentoda yakalanamayabilir ama belki halka gitmenin önü açılabilir. Darbe girişiminde OHAL kararı alınmak için 346 oy çıkıyor. Böyle bir halde bile Meclis 346 oyla bana göre güzel bir duruş sergiliyor. Tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. 

Bizim birliğe beraberliğe, kardeşliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Biz bugünleri tekrar yaşamak istemiyoruz. Farklı partileri destekliyor olabilirsiniz ama kardeş olalım diyorum.

FETÖ bu ülkede yaşadığı zaman benim vatandaşım olarak, kendisin talepleri üzerine bir kaç görüşmemiz oldu. Bunlar çok çok yoğun görüşmeler değil. 99'dan sonraki süreçte bazı gelişmeler bizde soru işareti doğurdu. Ama son 3 yılda ihanet içinde oldular. Benim görüşmem bir elin parmaklarını geçmez. Bunlara ülkemizin vatandaşları olarak elimizden gelen desteği yaptık. Her türlü maalesef iki maske taşıdılar. Biz ekonomide zor şartlandan bugünlere geldik. Türkiye S&P'nin açıkladı şartlarda değil. Bir defa biz üyesi değiliz. bu açıklama siyasidir. Moody's bu defa şuanda bir açıklama yapıyorsa bu da dürüstü değil. Buyur Osmangazi Köprüsü'nü yeni açtık. Bunlar darbenin yanında yer aldılar. türkiye gibi demokrasiyi baş tacı etmiş bir ülkede bu tür uluslararası bazı davranışları anlamak doğru değil. Yakında Kanal İstanbul'u Çanakkale Köprüsü'nü, açılacak olan havalimanını görüceksiniz.