Advertisement

Petrol, ABD'nin araç kullanmanın arttığı yaz döneminin sonuna bol miktarda petrol ve akaryakıt stokları ile yaklaşması ile birlikte, haftayı kayıpla geçmeye yöneldi.

Vadelipetrol kontratları New York'ta fazla değişmedi ve haftayı yüzde 2.5 kayıpla geçmeye yöneldi. Enerji Enformasyon İdaresi verilerine göre, ABD'de han petrol ve benzin stokları en az 20 yılın mevsimsel olarak en yüksek seviyesinde. Haziran döneminde rekor motorlu araç akaryakıtı tüketimi, ayı 1984'ten bu yana yılın bu zamanı için en yüksek seviyesinde kapatan stokları azaltmaya yetmedi. Yaz dönemi araç kullanma sezonu 5 Eylül'deki Emek Günü ile sona eriyor.

Petrol, Şubat ayında 12 yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından, Nijerya'dan kanada'ya arz kesintileri ve ABD'de düşen üretimin küresel arz fazlasının azalmasına yol açması sonucu yaklaşık iki kat yükseldikten sonra, Haziran ayının başından bu yana varil başına 44 dolar ile 52 dolar arasında dalgalandı.ABD'de petrol stokları 15 Temmuz haftasında da düşerek inişini dokuzuncu haftaya taşımasına karşın, halen son beş yılın ortalamasının 100 milyon varil üzerinde seyrediyor.

Sydney'de Ayers Alliance Securities şef yatırım yetkilisi Jonathan Barratt, "Bu bir stok hikayesi," dedi ve "YAz dönemi araç kullanma sezonı birçoğunun beklediği kadar güçlü değildi. Daha fazla arz geliyor ve küresel ekonominin güçlü olmadığı yolunda işaretler var" şeklinde görüş bildirdi.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 5 sent yükselerek, Hong Kong saati ile 10:47'de varil başına 44.80 dolara çıktı. Kontrat Perşembe günü yüzde 2.2 düşüşle 44.75 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük hareketli ortalamanın yaklaşık yüzde 30 altındaydı. Fiyatlar son üç haftada ikinci kez düşüş göstermeye hazırlanıyor.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 14 sent yükselerek varil başına 46.34 dolara çıktı. Kontrat Perşembe günü 97 sent düşerek 46.20 dolaardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, WTI'a kıyasla 1.53 dolar primli seyretti.