Advertisement

(17:55'te güncellendi)

Küresel hisse senetlerini bu hafta sekiz ayın zirvesine gönderen ralli, şirket karlarının ekonomik büyümenin gücüne dair net bir görüntü çizmemesiyle, güç kaybettiği işaretlerini verdi.

ABD hisse senetleri, yatırımcıların General Electric. Co.'dan Visa Inc.'ye kar sonuçlarını değerlendirmesiyle hafif değişti. Avrupa hisse senetleri, euro bölgesi hizmet sektörünün Temmuz ayında düştüğünü gösteren veri sonrası geriledi. Pound, imalat ve hizmetlerin ekonomik krizlerden bu yana en hızlı düşüşünü kaydetmesinin ardından, üç gün sonra ilk defa düştü. Emtia ölçütü düşüşünü altıncı güne taşırken dolar yükseldi ve hazine tahvilleri düştü.

Hisse senedi piyasaları, Asya ve Avrupa'da otoritelerin enflasyon ve büyümeyi desteklemek için teşviklere gideeği beklentisi ve buna ek olarak ABD şirketlerinin karlarındaki pozitif sürprizlerin desteği ile yükseldi ve küresel hisse senetlerinin değeri son üç haftada 4.5 trilyon doların üzerinde arttı. Bu artışlar, küresel hisse değerlemelerini bir yılın en yüksek sevyesine taşıdı ve hisse senetlerini ekonomi politikaları ve şirket karları cephelerinden gelebilecek hayalkırıklıklarına duyarlı hale getirdi. Kuroda, 17 Haziran'da kaydı yapılan ve Perşembe günü yayınlanan BBC Radyosu'na yaptığı değerlendirmede, helikopter para uygulamasına başlamanın mümkün olmadığını söyledi. Japonya Merkez Bankası'nda artan sayıda politika yapıcının yoğun parasal gevşeme kullanımından endişe duyduğu söyleniyor ve traderlar Fed'in bu yıl faiz artırımına gideceği olasılığının arttığını düşünüyor.

Kuala Lumpur'da  Phillip Capital Management Bhd. şef yatırım yetkilisi Ang Kok Heng, "Küresel merkez bankalarının teşviği artırma konusunda geri, adım attıklarına ilişkin endişeler, açık bir şekilde tüm piyasalrı etkiliyor," dedi ve "Bu nedenşe bazı yatırımcıların varlıklarını sattıklarını görüypruz. ABD'deki kar realizasyonu da satışları tetikledi" şeklinde görüş bildirdi.

ABD ve Avrupa'da bugün imalat sanayi göstergeleri açıklanacak ve bugün karlarını açıklayacak şirketler arasında General Electric Co., American Airlines Group Inc. ve Thales SA yer alıyor. Bugüne dek 115 Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) şirketi karını açıkladığı ve bunların yüzde 81'inin karı belklenenden daha iyi çıktı. Ancak karlar üst üste beşince çeyrektir düşüyor ve bu 2009'dan bu yana en uzun düşüş serisini işaret ediyor. G20 ülkelerinin Maliye Bakanları bu haftasonu Çin'de bir araya gelecek. Bu toplantıda zayıflayan küresel ekonomi görünümü ve kur politikalarının görüşülmesi bekleniyor.

- Hisse senetleri

S&P 500 Endeksi, New York'ta saat 10:19 itibariyle yüzde 0.1'den az düşürek 2,164.65 seviyesine geldi ve beş günlük yükselişini yüzde 0.1'e getirdi. Endeks bu haftayı yukarıda kapatırsa, Mart ayından beri en uzun serisini kaydetmiş olacak.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 düşerek, ikinci haftalık kazancını yüzde 0.6'ya indirdi. Endeks Çarşamba günü dört haftanın zirvesine ulaşırken, günlük kazanç ve kayıplar arasında gidip geldi.

- Para Birimleri

Pound yüzde 0.9 düşerek 1.3110 seviyesine geldi ve haftalık kazancını sildi. Markit Economics bugün yayımladığı raporunda, Brexit'in ardından gelen haftalarda, İngiltere'nin ekonomisinde belirgin bozulmaların göründüğünü söyledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükselerek, bu haftanın kazancını yüzde 0.7'ye genişletti. Endeks, ABD verilerinin ekonominin ilerlediğini işaret etmesiyle Fed'in bu yılın sonuna kadar faiz artıracağı olasılığınu güçlendirmesiyle, Çarşamba günü 31 Mayıs'tan beri en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Yen yüzde 0.3 düşerek dolar başına 106.14 oldu ve euro yüzde 0.1 düşerek 1.1016 oldu.

- Emtia

Bloomberg Emtia Endeksi düşüşünü altınca güne taşıyarak, 3 ayın en uzun kayıp serisini kaydetti. Ham maddeler ölçütü ise bu hafta yüzde 2.2 geriledi.

Altın yüzde 0.6 düşerek ons başına 1,323.36 dolara geldi ve Mayıs'tan beri en uzun kayıp serisini olan ikinci haftalık kaybına yöneldi.

Petrol yüzde 0.4 yükserelek varil başına 44.93 olurken haftalık kayıplarını azalttı.

(17:55'te güncellendi)