Advertisement

Global anlamda merkez bankalarının teşviklerden kaçınması, gelişmekte olan ülkelerin hisse senedi piyasaları ve para birimlerinde satışlara neden oluyor.

Malezya ringiti 5. günde de düştü. Endonezya Borsaları merkez bankasının faizleri indirmeme kararı sonrası ikinci seansta da düştü. Çin borsası ise 2 haftanın en büyük düşüşünü kaydetti.

Japonya MB Başkanı Haruhiko Kuroda, dünkü açıklamasında helikopter parasına ihtiyaç olmadığını ve böyle bir ihtimal bulunmadığını belirtti. Öte yandan dün Avrupa MB Başkanı Mario Draghi, faizleri değiştirmeme kararı sonrasında düzenlenen basın toplantısında Brexit'in etkilerine dair daha net bir görünüm oluştuğunda teşviği değerlendireceklerini bildirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi %0.3 düştü ve bu haftaki yükselişinin neredeyse tamamını geri aldı. Endeksteki 10 sanayi grubu da düştü. Yıllık bazda ise yükseliş %9.3 seviyesinde.

Vietnam borsası %1.9, Endonezya borsası %0.7, Çin borsası %0.6 düştü.

MSCI Gelişen Piyasa Kur Endeksi %0.1 geriledi. Endeks 14 Temmuz'da 11 ayın zirvesini görmesinden bu yana %0.5 düştü.

ABD'nin Malezya'nın devlet fonu 1Malaysia Development'tan 1 milyar dolardan fazla varlığın hortumlanmasına dair soruşturma açmasıyla Malezya para birimi ringit bu hafta %2.8 düştü.