Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Buldukları her fırsatta önümüzü kesmeye, ayağımıza çelme takmaya çalışıyorlar. Kendi güçlerinin yetmediği yerde çevremizdeki, kendi içimizdeki ihanet şebekelerini harekete geçiriyorlar. Türkiye'nin başındaki PKK belasının bir türlü sona ermemesinin sebebi budur. Suriye'de PYD adıyla bu örgütün bir kolunun icat edilip güney sınırlarımız boyunca karşımıza çıkartılmasının sebebi de budur. DAİŞ denilen bir örgüt icat edilip bölgemize ve ülkemize musallat edilmesi de aynı gayeye matuftur." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen canlı yayınla meydanlardaki vatandaşlara hitap etti.

"Türkiye'nin 81 vilayetindeki ve ilçelerdeki meydanlarda canlı olarak bizleri izleyen sevgili kardeşlerim" ifadesiyle konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tankın, topun, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşısına sadece ve sadece imanıyla, inancıyla, yüreğiyle dikilen aziz milletim. 15 Temmuz silahlı darbe girişimini bozguna uğratan aslan yürekli kardeşlerim. Günlerdir sokakları, meydanları boş bırakmayarak istiklaline ve istikbaline sahip çıkma konusundaki kararlılığını ortaya koyan kıymetli kardeşlerim, vatandaşlarım sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum." diye konuştu.

"7'den 70'e tüm vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum"

"Gün iradeye sahip çıkma günüdür" diyerek meydanları darbecilere teslim etmeyen vatandaşları, gençleri ve çocukları da selamlayan Erdoğan, "15 Temmuz'da meydanları, havalimanlarını, yolları, köprüleri doldurarak Fetullahçı Terör Örgütü mensubu hainleri hezimete uğratan 7'den 70'e tüm vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Aynı şekilde Asya'da, Afrika'da, Avrupa'da, dünyanın dört bir yanında dualarıyla, ellerinde pankartlarıyla milletimizin yanında yer alan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Türkiye'ye desteklerini ileten tüm dost ülke liderlerine de teşekkürlerini sunan Erdoğan, şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

15 Temmuz darbe girişiminde 62'si polis, 179'u sivil, 5'i asker olmak üzere 246 şehidin olduğunu belirten Erdoğan, "Rabbim onları şefkatıyla, merhametiyle kuşatsın, Peygamber Efendimize komşu eylesin. Yaralılarımızın sayısı 2 bin 186, yaralılarımıza Allah'tan acil şifalar temenni ediyorum. Şehitlerimiz ve gazilerimiz 15 Temmuz gecesi cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Bununla birlikte artık her yıl '15 Temmuz Şehitlerimizi Anma Günü'nde kendilerini hassaten yad edecek, hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün 81 ilimizdeki, ilçelerimizdeki meydanlarda ve tüm Türkiye'de coşkuyla, gururla söylenen özgürlük türkülerinin asıl bestekarı milletimizin bizatihi ta kendisidir. 15 Temmuz gecesi sokaklarda Sünni Alevi yoktu, Türk Kürt yoktu, Çerkez Roman yoktu, o gece meydanlarda sağcı, solcu, zengin, fakir, iktidar, muhalefet yoktu. 15 Temmuz'da tıpkı Çanakkale'de, İstiklal Harbimizde olduğu gibi tüm fertleriyle tek yürek, tek bilek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı, Türk milleti vardı. Bu darbe girişiminde milletimiz tıpkı bin yıl önce Malazgirt'te olduğu gibi bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Milletimiz tıpkı 717 yıl önce Söğüt'te, 563 yıl önce İstanbul'da olduğu gibi Anadolu topraklarını hayat alanı olmanın ötesinde İstikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı 100 yıl önce Çanakkale'de, Kut'ül Amare'de, Dumlupınar'da ne cevap vermişse, 15 Temmuz'da da aynı cevabı vermiştir."

"15 Temmuz, milletimizin, kökü nerede olursa olsun, hangi güce dayanırsa dayansın, iradesini hangi odağa teslim ederse etsin bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı tarihi bir meydan okumasıdır." ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu meydan okumayı sadece şu veya bu kesim değil hamdolsun milletimizin tamamı yapmıştır. Demokrasi mücadelesini destekleyen tüm siyasi partilerimize, bu partilere gönül veren, oy veren tüm vatandaşlarıma, hukuk devletinin, hak ve özgürlüklerin, milletimizin ve ülkemizin geleceğinin yanında yer aldıkları için şükranlarımı sunuyorum. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın darbe haberini aldıklarından itibaren imkanları ölçüsünde ülkelerinin ve milletlerinin yanında yer almak için gösterdikleri çabayı takdirle ve minnetle karşılıyorum."

"Hepsini biliyoruz, vakti saati geldiğinde onların hesaplarını da önlerine koyacağız"

Türkiye'nin 15 Temmuz gecesi tüm farklılıklarını, tüm renklerini, tüm meşreplerini geride bırakarak tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet ilkeleri etrafında birleştiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'yi bu ihanet çetesi mensupları aracılığıyla, bu vatan hainleri vasıtasıyla tedip edeceklerini, devleti teslim alabileceklerini sanarak 15 Temmuz akşamı harekete geçenler ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu sözüm, maşalarla birlikte onları bir katil sürüsü halinde sokaklara salanlar için de geçerlidir. Hepsini biliyoruz, vakti saati geldiğinde onların hesaplarını da önlerine koyacağız." değerlendirmesinde bulundu.

"Şimdi çalışma zamanı." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Çalışacağız, çok çalışacağız, Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Bununla kalmayacak, 2053, 2071 vizyonlarımızı gerçekleştireceğiz. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline gelen, savunma sanayinde dışa bağımlılığı tamamen ortadan kalkan, büyük projelerini, yatırımlarını kesintisiz hayata geçiren bir Türkiye'nin önünde kimse duramaz. İşte bunu bildikleri için buldukları her fırsatta önümüzü kesmeye, ayağımıza çelme takmaya çalışıyorlar. Kendi güçlerinin yetmediği yerde çevremizdeki, kendi içimizdeki ihanet şebekelerini harekete geçiriyorlar.

Türkiye'nin başındaki PKK belasının bir türlü sona ermemesinin sebebi budur. Suriye'de PYD adıyla bu örgütün bir kolunun icat edilip güney sınırlarımız boyunca karşımıza çıkartılmasının sebebi de budur. DAİŞ denilen bir örgüt icat edilip bölgemize ve ülkemize musallat edilmesi de aynı gayeye matuftur. Son üç yıldır da FETÖ denilen bu örgütü önce yargı ve polis içindeki mensuplarıyla, onlar başaramayınca ordu içindeki üniforma giymiş teröristleriyle üzerimize sürenlerin amacı da aynıdır. Ülkemizin kutlu yürüyüşünü engellemek isteyenlerin azgın piyonları olan teröristler, milletin ortak iradesi, sarsılmaz cesareti karşısında bir kez daha bozguna uğradı."

"Ülkemizin kredi notunu indiren o kuruluşun veya kuruluşların böyle bir yetkisi yok"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Adeta darbecilerle kol kola çalışan birtakım güçlerin sabotajlarına rağmen ekonomimiz kendi rayında, istikrar içinde işleyişini sürdürüyor. Ülkemizin kredi notunu indiren o kuruluşun veya kuruluşların böyle bir yetkisi yoktur. Not indirimi için sadece bizi değil hiç kimseyi ikna edecek bir gerekçeleri de yoktur. Ekonomimizin tüm göstergeleri dünyanın pek çok ülkesinden çok iyi durumdadır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen canlı yayınla meydanlardaki vatandaşlara hitap etti.

Darbe girişiminin millet, hükümet, Meclis ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri'ne de yapıldığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Mehmetçiğimiz bizim gözbebeğimizdir. 15 Temmuz'da aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerimizi de bu asker elbisesi giymiş teröristlerin saldırısından kurtardık. Bu silahlı darbe girişiminin akamete uğratılmasıyla Türkiye artık yeni bir döneme girmiştir. Şairin dediği gibi, 'Tasalanma yiğidim, zaman bizden yanadır / Külümüzden yükselen duman bizden yanadır / Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır / Dünya düşman olsa da iman bizden yanadır.' Bizlere bu güzel günleri yaşatan hainler karşısında zaferi nasip eden Rabbimize hamd olsun."

Erdoğan, Türkiye'ye yönelik, 79 milyona yönelik hiçbir girişime bugüne kadar nasıl "eyvallah" edilmediyse buna da edilmediğini söyledi.

Olayın ilk anlarından itibaren hadiseleri an be an takip ederek, ilgili yerlere gerekli talimatları vererek, millete sokaklara sahip çıkmaları çağrısında bulunarak, duruşunu ortaya koyduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hamdolsun vatandaşlarımız çağrılarımıza uyarak sokakları, meydanları doldurdu. Meydanları darbecilere bırakmadı. Allah sizlerden razı olsun. Şimdi bu olaylara karışanların hepsi de devletine, güvenlik güçlerimize, adalete hesap veriyorlar. Şu saate kadar gözaltına alınanların sayısı 13 bin 165'tir. Bunların 8 bin 838'i asker. 2 bin 101'i hakim-savcı, bin 485'i polis, 52'si mülki idare amiri, 689'u sivildir. Tutuklanarak cezaevine konanların sayısı 123'ü general, 282'si rütbeli polis, bin 559'u hakim-savcı olmak üzere 5 bin 863'tür. Diğerlerinin sorguları devam ediyor.

Darbe girişimi sonrasındaki tedbirlerin etkin ve hızlı bir şekilde yürütülebilmesini sağlamak için Milli Güvenlik Kurulumuzun tavsiyesiyle hükümetimiz olağanüstü hal ilan etmiştir. Bu karar, Meclisimiz tarafından da onaylanmıştır. Bugün olağanüstü hal yetkileri çerçevesinde ilk kanun hükmünde kararnameler çıkartılarak süreç işletilmeye başlatılmıştır. Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararnamelerle gözaltı süresi dört günden bir aya çıkartıldı. Fetullahçı Terör Örgütü'ne mensup devlet görevlilerinin memuriyetle ilişkileri kesilmeye başlandı. Bu yapıya ait 934 okul, 109 öğrenci yurdu, 15 üniversite, 104 vakıf, 35 sağlık kuruluşu, bin 125 dernek, 19 sendika kapatıldı. Tüm bu kurumların mal varlıklarına devlet tarafından el konuldu. 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan tüm vatandaşlarımız terörle mücadele kapsamındaki şehitlik statüsüne dahil edilmiştir. Kamudan, bu terör örgütüyle ilişkisi sebebiyle çıkartılanlar bir daha memur olamayacaklar. Bu işlemlerle ilgili yürütmeyi durdurma kararı da alınamayacak. Fetullahçı Terör Örgütü'nü tüm unsurlarıyla ülkemizden kazımak için gereken önlemleri peyder pey almaya devam ediyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletin, kendisine silah çekene, vatandaşına kurşun sıkana, vatandaşının üzerine tankla yürüyene, vatandaşına F-16'larla bomba yağdıranlara, helikopterlerle ateş edenlere hak ettiği cezayı verecek kudrete ve geleneğe sahip olduğunun altını çizerek, "Hiç şüpheniz olmasın, şehitlerimizin kanı asla yerde kalmayacak. Milletimizin meydanlarda sürdürdüğü şanlı demokrasi direnişinin gereği harfiyen yerine getirilecektir. Türkiye, böyle bir darbe girişimi karşısında dahi yolundan şaşmayacak, hedeflerinden uzaklaşmayacak, irtifa kaybetmeyecek kadar güçlü bir ülkedir." açıklamasında bulundu.

"Ekonomimizin tüm göstergeleri pek çok ülkeden daha iyi durumda"

"Adeta darbecilerle kol kola çalışan birtakım güçlerin sabotajlarına rağmen ekonomimiz kendi rayında, istikrar içinde işleyişini sürdürüyor. Ülkemizin kredi notunu indiren o kuruluşun veya kuruluşların böyle bir yetkisi yoktur. Not indirimi için sadece bizi değil hiç kimseyi ikna edecek bir gerekçeleri de yoktur. Ekonomimizin tüm göstergeleri dünyanın pek çok ülkesinden çok iyi durumdadır." ifadesini kullanan Erdoğan, ekonominin tüm göstergelerinin dünyanın pek çok ülkesinden çok daha iyi durumda olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Her şey serbest piyasa kuralları içerisinde yürüyor, yürümeye devam edecektir. Mali disiplinden taviz yoktur. Milletimiz ülkesine ve ekonomisine güveniyor. Yatırımlarımız aynı kararlılıkla devam edecek. İşte şimdi 26 Ağustos geliyor. İnşallah boğazın üzerinde üçüncü gerdanlık, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışını yapacağız. İnşallah 20 Aralık'ta yine boğazda Marmaray'ın kardeşi geliyor. Marmaray, raylı sistem, bu ise otomobillerin denizin altından geçeceği Avrasya Tüneli. Bu da geliyor. Osmangazi, Yavuz Sultan Selim, Avrasya Tüneli. Ama şimdi bir de yeni adımlar atıyoruz. Bunlardan bir tanesi Kanal İstanbul... Ardından artık Çanakkale'yi köprüyle geçecek hale geleceğiz ve Çanakkale Köprüsü... Türkiye'nin büyümesini, kalkınmasını, gelişmesini esas alan ekonomi politikasından asla taviz vermeyeceğiz."

"Bugünkü Türkiye, 15 Temmuz akşamı Türkiyesinden daha güçlüdür"

Finans sektöründe de Türkiye'nin gayet güçlü yürüdüğüne işaret eden Erdoğan, "İşte bu akşam da az önce Sayın Başbakanımız, ilgili bakanlar, ilgili finans kuruluşlarımızın temsilcileriyle çok geniş bir toplantıyı yaptık ve atılacak adımların kararını aldık. Milletimiz müsterih olsun. Türkiye, terör örgütleri vasıtasıyla önüne kurulan tuzakları birer birer bozarak yoluna devam ederken üstesinden geldiği her saldırıdan zayıflayarak değil, tam tersine güçlenerek çıkmaktadır. Bugünkü Türkiye, 15 Temmuz akşamı Türkiyesinden daha güçlüdür. Çünkü hastalık teşhis edilip yaraya neşter vurulmuş, operasyon başarıyla sürdürülmektedir. Rabbimin yardımıyla yarınki Türkiye, bugünkünden çok daha güçlü olacaktır." ifadelerini kullandı.

"Provokatörlere asla prim vermeyeceğiz"

"İzmir'den Erzurum’a, Van'dan Denizli'ye, Trabzon'dan Mersin'e kadar şu anda 81 vilayetin meydan ve ilçelerinde, evlerinde televizyonları başında bizleri dinleyen 79 milyonun tamamına cesaretleri, kahramanlıkları, kararlılıkları için şahsım ve milletim adına Ankara'dan teşekkür ediyorum." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Milletimizi birbirine düşürmek isteyen, zafere leke sürmeye çalışan provokatörlere asla prim vermeyeceğiz. Sizler, tanklara, uçaklara, kurşunlara karşı vücudunuzu siper ederek tarih yazdınız. Bu kutlu mücadeleyi sabote etmek isteyenleri de yine basiret ve ferasetinizle alt edeceğinize inanıyorum. Bir olunuz, iri olunuz, diri olunuz, kardeş olunuz, hep birlikte Türkiye olunuz. Sözlerime son verirken bir kez daha 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Gazilerimize şifalar diliyorum. Rabbim yar ve yardımcınız olsun, Allah yolumuzu, bahtımızı açık etsin."

 

AA