Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, kararnameyle devlete aktarılan FETÖ bağlantılı kurum ve kuruluşların mülkiyetleri, varlıkları ve alacaklarının 1 milyar doların üzerinde olduğunu söyledi

Canikli, kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı vakıfların, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, diğer kurum ve kuruluşların ise Hazine Müsteşarlığı’na aktarıldığını belirterek, “Eğitim kurumlarının büyük bir bölümü yine eğitim kurumu olarak faaliyetine devam edecek. Binalar o amaçla kullanılacak. Aynı şey sağlık kuruluşları için de geçerli” dedi. Bir televizyon kanalına konuşan Canikli, FETÖ’nün ekonomik güç olarak hangi seviyelere ulaşmış olabileceğine ilişkin bir soru üzerine, şu anda Türkiye’de, son yayımlanan kararnameyle devlete aktarılan onların mülkiyetleri, varlıkları, alacaklarının kaba bir tahminle 1 milyar doların üzerinde olduğunu söyledi. Binin üzerinde özel eğitim kurumu olduğunu hatırlatan Canikli, “Bunların hepsinin binaları var. Aynı şey üniversiteler için de geçerli. Biliyorsunuz bunların üniversitelerine de devletin kıymetli arazileri aktarıldı. Dolayısıyla bunların 1 milyar doların çok çok üzerinde olacağını tahmin ediyorum” dedi.

1 MİLYAR TL GELİYOR

Birilerinin ısrarla darbecilerin amaçlarına uygun hareket ettiğini, onların yanında duran adımlar attığını belirten Canikli, bunlardan birisinin S&P olduğunu söyledi. Türkiye’den para çıkışı olmadığını, tam tersi yeni yatırım haberleri geldiğini dile getiren Canikli, “Lübnan orijinli Odeabank, 1 milyar lira sermayesini artırmak için dün BDDK’ya başvurdu, kabul ettik. Yakında getirecek” diye konuştu.

Gazete Habertürk