Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(23:30'da güncellendi)

ABD hisse senetleri, petrolün üç ayın düşüğüne gerilemesinin ardından kazançlarını düşürdü. Yen, maliye bakanı Taro Aso'nun hükümet teşviğine yönelik destek beklentilerini söndürmesiyle 31 önemli paranın tümü karşısında değer kazandı. Ham madde üreticileri Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki kazançlara öncülük ederken, BP Plc., karının beklentileri karşılamamasının ardından düştü. 

Dört haftalık bir rallide olan küresel hisse senetleri, değerlemelerin merkez bankalarının Brexit'in yansımalarını sınırlamak için faaliyetlerini artıracağı beklentileriyle 11 ayın zirvesine yükselmesinin ardından, ralliyi durdurdu. Ekonomistler Japonya Merkez Bankası'nın bu hafta gevşemeye gideceğini beklerken, Aso'dan gelen yorumlar Japon yetkililerin koordine çabalarına şüphe düşürdü. ABD'de ise, traderlar, yarınki toplantıda büyük olasılıkla bir değişiklik olmayacağına rağmen, Fed'in bu yıl faiz artırımına gideceğine yönelik beklentilerini artırdı.

Londra merkezli Manulife Asset Management (Europe) Ltd.'den trader Chris Chapman, "Mali teşviğe dair gelen bilgilerle ilgili biraz hayal kırıklığı mevcut. Rakamlar konuşulanlardan çok daha düşük." dedi ve "Bu da muhtemelen yendeki büyük hareketi açıklıyor. Japonya'nın harekete geçeceği konusunda artık bazı insanlar tedbirli yaklışıyor." diye görüş bildirdi.

S&P 500, New York'ta saat 16:00 itibariyle 1 puandan az yükselerek 2,169.18 seviyesine geldi ve Brexit'in ardından ilk defa arka arkaya kayıp gerçekleştirmekten kurtuldu. Geçtiğimiz ay yüzde 8.6 ralli yapan endeks, dün rekor seviyesinden düşmüştü.

Stoxx 600, işlem hacminin 30 günlük ortalamanın yüzde 31 aşağıda olmasıyla birlikte yüzde 0.4 yükseldi.

Yen, yüzde 1.1 yükselerek dolar başına 104.62 seviyesine geldi ve son seanstan tırmanışını yüzde 0.3'e genişletti.

(23:30'da güncellendi)