Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Merkez Bankasının (Fed) bugün başlayacak ve iki gün sürecek temmuz toplantısına dair beklentileri değerlendiren uzmanlar, Fed'in faiz artırım kararı almasının beklenmediğini, ancak yılın geri kalanında en az bir faiz artışı olmasının tahmin edildiğini bildirdi.

Bağımsız varlık yönetimi şirketi Ridgeline Financial Partners'ın yönetici ortağı Matthew Carbray, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fed'in küresel finansal piyasalardan etkilendiğine işaret ederek, bu ayki toplantısında faiz artırım kararının gelmeyeceğine inandığını ifade etti.

ABD Borsasının son haftalardaki yükselişine dikkati çeken Carbray, "Piyasalar genelde bu tür faiz kararlarının arkasındaki itici güçtür. Aslında faizlerdeki 25 baz puanlık artışın piyasaları çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Ancak Fed, piyasalar açısından önemli bir dönemde olduğumuzu bilerek ihtiyatlı davranıyor." dedi.

Dünya genelinde başka merkez bankalarının negatif faize yönelirken, Fed'in bu koşullar altında faiz artırmak için çok da önemli bir motivasyonunun bulunmadığını belirten Carbray, ABD'de istihdam, büyüme ve enflasyon rakamlarındaki iyileşmelerin altını çizdi.

Fed'in eylül ve aralık toplantılarında faiz artırımına gitme olasılığına ilişkin sinyalin çarşamba günkü toplantının ardından yapılan açıklamalarla verilebileceğini belirten Carbray, "ABD ekonomisinde büyümeyi görmek için yeteri kadar zaman geçti. Çarşamba günü Fed'in hiç vermediği kadar ileriye yönelik güçlü bir sinyal vermesini umuyorum. Faizlerin eylül veya aralıkta 25 baz puan artmasını tahmin ediyorum. Bence, eylülde faiz artışı aralıktan daha olası." diye konuştu.

- "Temmuz toplantısının olaysız geçeceğine inanıyorum"

Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet de Fed'in temmuz toplantısının "olaysız" geçeceğine inandığını ifade ederek, yarın faiz kararı çıkmayacağını tahmin ettiğini bildirdi.

Sweet, ABD ekonomisinin Fed'in yüzde 2'lik enflasyon hedefinin uzağında olduğunu belirterek, Fed'in, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararının (Brexit) Amerikan ekonomisine olası etkisinin az olduğuna inanabilmek için "somut kanıtlar" aradığını söyledi.

Diğer merkez bankalarının parasal genişleme politikalarına yöneldiği bir dönemde Fed'in parasal sıkılaştırmaya gitmeye çalıştığını vurgulayan Sweet, ABD dolarını güçlendirerek ekonomideki büyümeyi olumsuz etkilememek için Fed'in bu yıl bir veya iki faiz artırımı yapmasını öngördüğünü kaydetti.

Sweet, Fed'in yarınki toplantısında gelecek aylara ilişkin herhangi bir sinyal vermeyeceğini savunarak, bankanın faiz artırma olasılığının eylülde yüzde 25, aralıkta ise yüzde 60 olduğunu tahmin ettiğini bildirdi.

Fed'in bir sonraki toplantısı 20-21 Eylül 2016'da gerçekleştirilecek.