Advertisement

Abe hükümeti, henüz miktarı konusunda karara varılmayan mali teşvik paketinin başlıkları arasında Japonya Merkez Bankası (BOJ) ile işbirliğine de vurgu yaptı.

Maliye Bakanı Taro Aso Tokyo'da gazetecilere verdiği mülakatta, BOJ'un yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmakta elinden gelen en büyük çabayı göstermeye devam etmesinin gerektiğini söyledi. Aso, hükümetin henüz mali teşvik paketinin miktarı konusunda bir karar almadığını söyledi.

Bir çok ekonomist Japonya'nın çifte teşvik uygulayabileceğini düşünüyor. BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda'nın 29 Temmuz'daki toplantıda parasal genişlemeyi hızlandırması ve hükümetin uzun süredir tartışılan paketinin Ekim'de yasalaşması bekleniyor.

Ek bütçe olarak adlandırılan teşvikler üzerine toplantı Cuma günü gerçekleşecek. Kabine teşvik paketinin miktarı konusunda 2 Ağustos'ta karar verecek. Hükümet Salı günü iktidardaki Liberal Demokrat Parti'ye projelerin bir listesini gönderdi.

Nikkei gazetesinde Salı günü yer alan habere göre, teşvik paketi 6 trilyon yen (57 milyar dolar) düzeyinde yeni harcama içeriyor. Ancak, bu paketteki yalnızca 2 trilyon yenlik kısım bu yılın ek bütçesinde meclisten geçirilecek. Konuyla ilgili 2 kaynağın verdiği bilgiye göre, hükümet bu mali yılda yaklaşık 3 trilyon yenin (28.5 milyar dolar) harcanacağını tartışıyordu. Kredi ve kredi garantileri de eklendiğinde, mali teşviklerin 20 trilyon yen düzeyinde olacağı tartışılıyordu.