Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Darbe girişimin ardından ekonomide yaşanabilecek sıkıntıları minimuma indirmek için yetkililerden birbiri ardına gelen önlemlerden en önemlilerinden biri de finansal istikrara ve büyümeye katkı sağlamak için bir varlık yönetim fonu kurulması kararı oldu.

KİMLER HAKKINDA NE DEDİ?

Piyasadaki dalgalanmaları önlemesi ve stratejik sektörlerde yatırıma destek olması planan fon ilk kez Başbakan Binali Yıldırım tarafından Bloomberg'e verdiği röportajda açıklanmıştı.

Yıldırım yeni “varlık yönetim fonunun” on milyarlarca dolar büyüklüğünde olabileceğini belirtti ve ülkenin düşük bütçe açığını tehdit etmeyeceğinin altını çizdi.

BloombergHT yayınında konuşan Enerji Bakanı Berat Albayrak da, "Türkiye'nin milli, ulusal varlık fonu diyeceğimiz bir düzenlemenin de yakında geleceği, hazine özelinde artık ürün çeşitliliğine daha fazla giderek daha fazla enstrümanın da geliştirilip kaynak çeşitliliğinin de arttırılacağı bir iklime doğru gidiyoruz" diye konuştu.

Bugün yılın üçüncü enflasyon raporunun sonumunda konuşan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ise bunun ülke için yeni bir kurum olduğunu söyledi.

İstikrara, tasarruflara ve yatırımlara katkı sağlayacak tüm adımları desteklediklerini anlatan Çetinkaya, "Bildiğim kadarıyla iktisadi faaliyeti destekleyebilecek, diğer gelişmiş ülkelerde de örnekleri görülmekte olan bir varlık fonunun kurulması söz konusu. Biz bu tarz bir girişimi, özellikle istikrara ve iktisadi faaliyete sağlayacağı katkılar açısından olumlu buluyoruz" diye konuştu. 

 ATILMASI PLANLANAN ADIMLAR

*Savunma sanayi ve teknoloji gibi kritik sektörler finansmana erişimde kolaylık

*Milli hasıla büyümesine ve istihdama katkı

*Büyük altyapı projeleri için kamuya yük olmadan finansman sağlanması

*Ekonomik kriz ve siyasi şoklara karşı dayanıklılığı artırması

KAYNAK NEREDEN BULUNACAK?

*Özelleştirme gelirleri

*Kamu varlıklarının menkul kıymetleştirilerek transferi

*TMSF, DASK, Vakıflar gibi gelirler

*Emeklilik & İşsizlik fonlarından kaynak aktarılması

 

BUSINESS HT