Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Kale Grubu'nun 59. Kuruluş Yıldönümü ile Geleneksel Seramik Bayramı etkinlikleri, Çan ilçesinde ikinci gün düzenlenen açılış ve temel atma töreniyle devam etti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut, Çanakkale Valisi Hamza Erkal'ın katıldığı ve fabrikanın konferans salonunda düzenlenen törende konuşan Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, grubun kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur'un şiar edindiği Çanakkale ruhuyla sanayi yolculuğuna hızlanarak devam ettikleri söyledi.

Okyay, 59 yıl önce İbrahim Bodur'un diktiği fidanın büyüdüğünü, köklerinin nüfusu 1.000 olan bir ilçeden önce Türkiye'ye, sonra dünyaya yayılan bir çınara dönüştüğünü kaydetti.

"Kale, ithal ikame hedefiyle kurulan bir şirketten, kendi Ar-Ge'sini yapan, ilk milli projelere imza atan, kendi teknolojisini üreten, yerli sanayiyi destekleyen, kendi sistemlerini geliştiren bir şirketler grubuna dönüştü" diyen Okyay, bu topraklardan dünyanın dört bir yanına uzanan, yatırım yapan bir sanayi devi haline geldiğini aktardı.

Okyay, bugün de açılışını yaptıkları ve başlattıkları projelerin Çan'a, Türkiye'ye ve yaptıkları işe her daim güvenlerinin en somut kanıtı olduğunu kaydederek, "59 yıl önce katıldığımız sanayi kervanında milli projelerle, katma değer artırıcı yeni yatırımlarla yola devam edeceğiz, durmayacağız. Tüm bunlarla birlikte tüm grupta 2019 yılına kadar yapacağımız yatırımların tutarı 400 milyon liraya yaklaşacak" diye konuştu.

- "Çalışmaya canla başla devam edeceğiz"

Ülkece atlatılan darbe girişiminden sonra demokrasiye her zamankinden daha güçlü sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Okyay, şöyle devam etti:

"Artık yaraları sarma ve bütünleşme zamanı. Şimdi, ülkemizin geleceğine güvenle bakma, üzerimize düşeni itidalli ve tedbirli şekilde yapma zamanı. Ülkemiz bu tür iptidai kalkışmaların akla dahi getirilemeyeceği güç ve büyüklüğe gelinceye kadar hep birlikte, demokrasimiz adına, müreffeh yarınlar için el birliği ile çalışmalıyız. Kale Grubu'nun da bayraktarlarından olduğu Türk özel sektörü, dün olduğu gibi yarın da daha müreffeh bir ülke için canla başla çalışmaya devam edecek."

- "İbrahim Bodur, ülke ekonomisine inanılmaz katkılar vermiştir"

Çanakkale Valisi Hamza Erkal ise ortada hiçbir sanayi tesisi ve sanayi birikimi yokken İbrahim Bodur'un Çan gibi küçük bir ilçede dünya devi haline gelecek bir tesis kurduğunu belirterek, "Ve 59 yıl hiç bıkmadan usanmadan çalışmış, didinmiş, ülke ekonomisine inanılmaz katkılar vermiştir" dedi.

Bu sanayi kuruluşunun yükselişinin devam ettiğini dile getiren Erkal, "Bu kuruluş hakikaten ismi gibi Çanakkale'nin kalesi. İsmiyle bu kadar özdeşleşmiş başka bir kurum yok" diye konuştu.

- 3 tesisin yatırım tutarı 145 milyon lirayı bulacak

Konuşmalardan sonra Bakan Özlü ve beraberindeki heyet fabrikayı gezerek, yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra kurdela kesim töreni gerçekleştirildi.

Bu törende fabrika hakkında teknik sunum yapıldı. Sunum sonrası kurdele kesim işlemi gerçekleştirildi. Yeni tesisler için kurban kesildi.

Açılışı gerçekleştirilen granit fabrikası ve duvar karosu masse hazırlık tesisleri ile temeli atılan sinterflex fabrikasının toplamda 145 milyon liralık yatırım tutarını bulacağı kaydedildi.

Dün başlayan Kale Grubu 59. Kuruluş Yıldönümü ile Geleneksel Seramik Bayramı etkinlikleri, bugün gerçekleştirilen temel atma ve açılış töreni ile sona erdi.

AA