Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Dünyanın yedi büyük petrol şirketi arasında yer alan Hollandalı Shell, Londra merkezli BP ve Fransız Total'in ikinci çeyrek (nisan-mayıs-haziran) karları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla geriledi.

Küresel petrol fiyatlarında Haziran 2014'ten bu yana yaşanan düşüş, enerji şirketlerinin kazançlarını da önemli ölçüde azalttı. Geçen yılın ikinci çeyreğinde 62 dolar olan brent petrolün varil fiyatı, bu yılın aynı döneminde ortalama 46 dolar bandına indi.

Şirketler resmi sitelerinden yaptıkları açıklamalarda, bu yılın ikinci üç aylık döneminde karlarının geçen yılın aynı dönemine göre azaldığını duyurdu.

Royal Dutch Shell, ikinci çeyrek net karının geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 72 azalarak, 1 milyar 45 milyon dolara düştüğünü açıkladı.

Şirketin Üst Yöneticisi Ben van Beurden, ikinci çeyrekteki şirket gelirine, satış-pazarlama ve doğalgaz ticaretinin büyük katkısı olduğunu ifade ederek, düşen petrol fiyatlarının özellikle arama ve üretim faaliyetlerinde önemli güçlük oluşturduğunu belirtti.

Londra merkezli BP'nin de yılın ikinci çeyreğinde karının düştüğü bildirildi. Şirketten yapılan açıklamada, düşen petrol fiyatları ve gerileyen rafineri kar marjlarının etkisiyle, şirketin ikinci çeyrekte net karının yüzde 45 azalarak, 720 milyon dolara gerilediği kaydedildi.

BP Üst Yöneticisi Bob Dudley, kendilerini geleceğe yönelik zorlu bir sürecin beklediğini, ama yeni projeler üzerinde çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Bu yılın ikinci çeyreğinde beklenenden daha düşük kar elde eden bir diğer şirket ise Total oldu.


Şirketin ikinci çeyrek net karının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 azalarak 2,2 milyar dolara gerilediği bildirildi.

Total Üst Yöneticisi Patrick Pouyanne, şirketin işletme maliyetlerini düşürmek için çalışmalarının devam ettiğini ve bu yılki 2,4 milyar dolarlık maliyet azaltma hedeflerini geçeceklerini belirtti.

AA