Advertisement

Garanti Bankası'nın 2016’nın ilk yarısındaki net karı, 2 milyar 605 milyon 286 bin TL olarak gerçekleşti.

Garanti Bankası açıklamasına göre, bankanın 2016’nın ilk yarısındaki net karı, 2 milyar 605 milyon 286 bin TL oldu.

Garanti’nin, 287 milyar 247 milyon 695 bin TL aktif büyüklüğü ile ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek 235 milyar 119 milyon 598 bin TL’ye ulaştı. Bankanın öz kaynak karlılığı yüzde 16, aktif karlılığı ise yüzde 1,8 seviyelerine yükseldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, 2016 yılının ilk yarısını tüm paydaşları için değer yaratarak başarıyla tamamladıklarını belirtti. Garanti Bankası'nın kredilerle ekonomiye verdiği desteği artırırken, müşterilerinin güveniyle mevduatlarını sektörün üzerinde büyüttüğünü ifade eden Erbil, yılbaşından bugüne 500 bin yeni müşterinin daha Garanti’yi tercih ettiğini bildirdi.

Erbil, Türkiye’nin tüm illerindeki şube ağıyla her gün 150 binden fazla müşteriyi karşıladıklarını aktardı.

Sürdürülebilir büyüme stratejisiyle bilançosunu şekillendiren Garanti'nin 2016 yılında sağlam sermaye tabanını güçlendirmeyi sürdürdüğünü, uluslararası standartlarla belgelediği operasyonlarında etkinliğini ve mükemmellik hedefini daha da artırdığını dile getiren Erbil, şunları kaydetti:

"Tüm kanallardan kesintisiz olarak müşterilerimizin hayatında yer almak üzere çalışıyor, yenilikçi ve insan odaklı Garanti kültürünü ürün ve hizmetlerimize yansıtmayı sürdürüyoruz. Türkiye’deki en yüksek dijital müşteri sayısına sahip olan Garanti, sadece dijital kanallarından günde 1,3 milyon müşterisinin işlemlerini kolayca gerçekleştirmesini sağlıyor. Nisan ayında sunmaya başladığımız Görüntülü Kredi hizmetimiz ise insan dokunuşunu dijital platformlara taşıyor, her yerde şubedeymiş gibi bilgiye ve uzmanlarımıza erişim sağlıyor. Artan müşteri memnuniyeti ve bağlılığı, iş modelimizin temelini oluşturuyor."

Erbil, kadın girişimcilerin yoluna ışık tutmak için kesintisiz desteği sürdürdüklerini vurguladı.

Hayata geçirdikleri birçok projeyle, ‘kadın bankacılığı’ olarak tanımlanan faaliyetlerin öncülüğünü üstlendiklerini kaydeden Erbil, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aynı zamanda; her ölçekten ve sektörden erken aşama girişimler ile KOBİ’lerin gerekli yol ve kaynaklara ulaşmaları, müşterileriyle buluşmaları, dünya pazarlarına açılmaları için destek programları hazırlıyoruz. Girişim Hızlandırma Programı GarantiPartners platformuyla, girişimcilik ekosistemine önemli katkılar sağlamak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Her alanda Garanti’yi sağlam adımlarla ileriye taşıyan, sektöre öncülük eden çalışma arkadaşlarıma ve bize güvenen tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim"

Türkiye'nin tüm yaşananlardan çok daha güçlü bir demokrasi ve ekonomiyle çıkacağına inandığını dile getiren Erbil, "Yaşadığımız olağanüstü günlerde, bankacılık sektöründe ve Garanti’de herhangi bir olumsuz durum meydana gelmedi. Garanti olarak içinde bulunduğumuz hassas dönemde üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle, ekonomimize destek vermeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

AA