Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların büyük miktardaki kar raporlarını değerlendirmesi ve bankaların yarınki stress testi sonuçları öncesi gerilemesiyle düştü.

Lloyds Banking Group Plc, Royal Dutch Shell Plc ve Dialog Semiconductor Plc. raporlarını açıklamalarının ardından düşerken, Rolls-Royce Holdings Plc ve Adidas AG yükseldi. 70'ten fazla şirketten gelen sonuçlarla, bu sezonun kar açıklamalarının en yoğun günlşerinden birini yaşayan Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra'da saat 16:32 itibariyle yüzde 0.8 düştü. Bankalar, sektör grupları arasındaki en büyük kayıpları kaydetti.

Endeks, dört seans arka arkaya durduktan sonra dün, beklentileri aşan şirket karlarıyla bir ayın zirvesine yükselmişti. Endeks, Brexit sonrası 27 Haziran'daki düşüğünden yüzde 10 sıçradı ancak yine de referandum günündeki seviyesinin altında seyrediyor. ABD ve Asya'daki endeksler ise kayıplarını geri almaya başardı. Bankacılık, Brexit'ten en büyük etkilenen sektör oldu ve Stoxx 600'e göre en ucuz seviyelerinden işlem gördü.

Brüksel'de, BNP Paribas Fortis strateji birimi baş yetkilisi Philippe Gijsels, "Piyasalar, Brexit sonrası kayıpların ardından gelen son kazançları sindiriyor." dedi ve "Gelirler bazı istisnalar dışında oldukça iyi geldi. Japonya Merkez Bankası'nı bekleyen yatırımcılar, güçlü rallinin gereğinden yüksek seviyelere çıktığını işaret edebilecek olmasıyla belki biraz kararsız olabilir." diye görüş bildirdi.