Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Emlak Konut GYO'nun 30 projede 15 bin konut ve ticari alan için 1 Ağustos Pazartesi günü başlatacağı "tarihi" kampanyası, sektörde faaliyet gösteren bazı firmalara da ilham oldu.

Emlak Konut GYO'nun yüzde 20 peşinat, yüzde 0,70 faiz oranı ve 120 aya kadar vadeyle ev sahibi olma imkanı sunduğu TÜFE'li Satış Kampanyasına sayılı günler kala, bazı firmalar da kampanya başlatmak üzere harekete geçti.

Firmaların yanı sıra proje üreten yaklaşık 80 üyesiyle Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) de kampanya açıklayacak.

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, GYODER üyesi olup proje üreten yaklaşık 80 firma bulunduğunu, bu firmaların bir bölümünün Emlak Konut ile ortak proje yürüttüğünü ifade ederek, "Emlak Konut dışında da proje üreten üyelerimiz var. Biz de konu üzerinde çalışıyoruz. 1 Ağustos'ta aldığımız kararları açıklayacağız. Gayrimenkul, Türkiye'nin çok önemli ve lokomotif sektörü. Ülkeye ciddi istihdam sağlıyor, insanlara iş, aş veriyor." diye konuştu.

Torun, yapacakları açıklamada, girişimciler olarak Türkiye'ye karşı duydukları sorumluluğu yatırımlara devam ederek yerine getirdikleri ve bu sürece katkıda bulunmanın mesajını vereceklerini belirtirken, "Mesajlarımız içerisinde tabi ki satış kampanyaları da olacak." dedi.

- "Satış ofislerimizde yoğunluk oluştu"

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Emlak Konut kampanyasının büyük ilgi gördüğünü, hem yatırımcıya hem de üreticiye büyük imkan sağlayacağını ve vatandaşların bunu fırsat olarak değerlendirdiğini ifade etti.

Ağaoğlu, "Bizim de Emlak Konut GYO ile hasılat paylaşımlı hayata geçirdiğimiz projeler yoğun ilgi görüyor. Böyle bir ilgi bekliyorduk ama beklediğimizden yüksek bir alakayla karşılaştık. Satış ofislerimizde yoğunluk oluştu." diye konuştu.

TÜFE'li Satış Kampanyasının üretici ve tüketicinin yanı sıra Emlak Konut'a da yararı olacağını belirten Ağaoğlu, "Belki ilk dönemlerde müteahhitler fonlanacak ama bu projeler zaten duruyordu. Kendi de vadeli satışlardan alamayacağı payı alacak." dedi.

- "Hem üretici hem tüketici rahatlayacak"

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise Emlak Konut kampanyasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, kampanyalar sayesinde hem eldeki stokun eritildiğini hem de vatandaşa konut sahibi olma konusunda avantaj sunulduğunu kaydetti.

Demir, kendilerinin de böyle kampanyalar yaptığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Müşterilere kolaylık sağlıyoruz. Şu durağan giden sıkıntılı dönemde hareketlilik sağlansın diye 34 veya 44 ay vade ile satış yapıyoruz. Bu dönemde Emlak Konut ile çok sayıda kampanya başladı. Konut alıcıları bu kampanyaları çok iyi değerlendirmeli. Bu fırsattan faydalanmalı. İddia ediyorum ki 6 ay sonra bu fiyatların telaffuz edilmesi mümkün değil. İster istemez fiyatlar artacaktır. Konut olumsuzluklardan dolayı zamlanmadı. Hatta kampanyalar da devam ediyor. Bundan konut tüketicileri faydalanırsa çok iyi olur. Bu kampanyalar sayesinde hem üretici hem tüketici rahatlayacak."

- "Yaz dönemini hareketlendirmek için önemli bir karar"

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Emlak Konut kampanyasını 270 üyeye sahip bir müteahhit derneği olarak desteklediklerini ifade ederken, "Darbe girişiminin yaralarını sarmak, inşaat sektöründe durağan geçen yaz dönemini hareketlendirmek adına çok önemli bir karar." dedi.

Tavukçuoğlu, bu zor günlerde de üye firmalarından konut satın almak isteyen vatandaşların bütçesi ve ödeme gücü doğrultusunda koşullar sunmaya devam edeceklerini bildirdi.

Emlak Konut ve inşaat firmalarının hassasiyetini bankaların da göstermesi gerektiğini vurgulayan Tavukçuoğlu, "Herkes elini taşın altına sokarken, bankalar da üzerine düşeni yapmalı. Bu zamanda beklentimiz, satışlardan ne kadar kar elde ettiğimiz olmamalıdır. Aksine, sağlam temeller üzerine oturan ekonomimizi daha da yukarılara taşımak olmalıdır." ifadelerini kullandı.

 

AA