Advertisement

Morgan Stanley küresel Döviz stratejist başı Hans Redeker, müşterilerine doların önümüzdeki birkaç ay içerisinde yüzde 5 düşeceğini, Fed’in yakın bir zamanda faiz artırımına gitmeyeceğini ve ABD ekonomik verisinin giderek kötüleşeceğini söyledi.

Dolar, ABD büyümesinin ekonomistlerin tahmininden neredeyse yarı yarıya az olmasının ardından, Cuma günü yüzde 1.3 düşerek, Nisan ayından beri en kötü haftasını kaydetmişti. Redeker, “ABD ekonomisinin gösterdiği sonuca dair oldukça kötümseriz.” dedi ve “İç göstergelerimize baktığınızda, talep gücünün zayıflayacağını gösteriyor.” diye konuştu.

Dolar geçtiğimiz haftalarda, beklentilerden iyi gelen istihdam, perakende satışlar ve sanayi üretimi verilerinin Fed’in yakın zamanda faiz artırma olasılığını desteklemesiyle ralli yapmıştı. Dolar boğalarının umutları, Çarşamba günü Fed yetkililerinin sadece kademeli bir şekilde faiz artırımı olacağı sinyalleri vermesiyle suya düştü. Cuma günkü büyüme verisinin Nisan-Hazian periyodunda yüzde 1.2’lik büyüme göstermesiyle ise altüst oldular. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini ise yüzde 2.5’ti.

Vadeli işlem traderları bu seneki bir faiz artırımına 3’te 1 şans verirken, bu oran haftanın başında yüzde 50’ydi. Temmuz istihdam ve imalat verisi gelecek hafta açıklanacak ve yatırımcılara Fed’in yıl sonuna kadarki politikası hakkında daha temiz bir okuma yapmasını sağlayacak.