Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Markit/CIPS verilerine göre İngiltere’de hizmet sektörü PMI verisi temmuz ayında beklentilerle uyumlu şekilde 47,4 seviyesine geriledi. AB referandumunun yapıldığı haziran ayında ise hizmet sektörü PMI verisi 52,3 seviyesindeydi.

Avrupa Birliği (AB) referandumundan Brexit kararı çıkmasının etkisiyle İngiltere’nin hizmet sektörü PMI verisi, 2012 yılının aralık ayından bu yana ilk kez temmuz ayında daralma kaydetmiş oldu.

PMI verilerinde 50 seviyesinin üstü sektörel büyümeye işaret ederken, bu seviyenin altı daralma olarak yorumlanıyor.

Verilere ilişkin değerlendirmede bulunan Markit Başekonomisti Chris Williamson, “Hizmet sektörü PMI verisi, 2009 yılının ortasından beri en sert düşüşünü gösteren inşaat PMI verisini ve 2012 yılının sonundan bu yana en sert düşüşünü yaşayan imalat sanayi PMI verisini takip etti.” ifadelerini kullandı.

Dün açıklanan Markit/CIPS verilerine göre İngiltere’de temmuz ayında inşaat PMI verisi bir önceki ayda kaydedilen 46 seviyesinden 45,9 seviyesine gerilemişti. Temmuz ayında ise inşaat PMI verisi beklentisi 44 seviyesindeydi.

Hafta başında açıklanan temmuz ayı imalat sanayi PMI verisi ise 49,1 seviyesinde olan beklentinin de altında kalarak 48,2 seviyesinde kaydedilmişti. Referandumun yapıldığı haziran ayında imalat sanayi PMI verisi 52,4 seviyesindeydi.

İngiltere ekonomisi, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,6 ile beklentilerin üzerinde bir büyüme oranı yakalamıştı. Son veriler ise referandum sonrasında yavaşlamaya, hatta daralmaya işaret ediyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yarın yapacağı toplantıda ekonomik büyüme projeksiyonlarını da sert bir şekilde aşağı çekmesi bekleniyor. BoE, mayıs ayındaki enflasyon raporunda, İngiliz ekonomisinin bu yıl yüzde 2,3 büyüme kaydedebileceğini açıklamıştı.

AA