Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, Merkez Bankasının, enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesini bahane ederek faiz indirimlerine ara vermemesi ve faiz koridorunu daraltmaya devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Özdebir, yazılı açıklamasında, temmuz ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonun beklentilerin üzerinde geldiğini hatırlatan Özdebir, "Bu artışta baz etkisinin yanı sıra kurlardaki yükselme de etkili olmuştur. Ayrıca 9 günlük bayram tatilinin neden olduğu iç talepteki artışın da enflasyon üzerinde etkili olduğunu düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Özdebir, yılın geri kalan kısmında da enflasyonun büyük olasılıkla yüksek seyredeceğini, yıllık enflasyonun, Merkez Bankasının hedefinin üzerinde, yüzde 7,5-8,5 aralığında gerçekleşeceğini belirtti.

Gıda fiyatlarındaki artışın enflasyonun yüksek çıkmasında etkili olduğuna işaret eden Özdebir, şunları kaydetti:

"Gıda ürünlerinin fiyatlarında, üreticiden tüketiciye giderken çok yüksek oranlı artışlar olmaktadır. Değer zincirinde maliyetleri ve dolayısıyla fiyatları artıran ara aşamaların ele alınması ve maliyet artışlarına yol açan unsurların elenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde enflasyonda her zaman tatsız sürprizlerle karşılaşabiliriz.

Merkez Bankası, enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesini bahane ederek faiz indirimlerine ara vermemeli, faiz koridorunu daraltmaya devam etmelidir. Faiz indirimlerine devam etmek, yılı yüzde 4'lük bir büyüme ile kapatmamıza destek olacaktır."

AA