Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ordudaki "temizliğin" 30'Ağustos'a kadar tamamlanacağını söyledi. Gülen örgütünün devlete 40 yıldır nüfuz etmeye çalıştığını belirten Erdoğan, "Ahtapot gibi şebeke kurmuşlar. 20 günde ya da bir ayda temizlenecek değiller, bu uzun vadeli bir iştir. Köklerini kazıyacağız. Devleti sıfırdan kuracağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Al Jazeera Arapça'nın sorularını yanıtladı.

'40 yıldır nüfuz etmeye çalışıyorlar'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Darbe girişimi üzerinde 30 gün geçti. Artık birçok şey netleşti. Artık o günde olan bitenler aydınlandı mı?" şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:
"15 Temmuz’da olan biten çok açık ortada. Bu darbe girişimi asker kıyafeti içindeki teröristler tarafından yapıldı. Devleti ele geçirmeye çalıştılar. Şüphesiz ki Fethullah Gülen’in eliyle yapılmış bir girişim. Bu örgüt 40 yıldan beri devlete nüfuz etmeye çalışıyor. Orduya polise yargıya ve diğer kurumlara sızmaya çalışmışlar. Ancak bu girişimin başarısızlığa uğramasından sonra bu örgüt ortaya çıktı.

Soruşturmalar devam ediyor onların bağlantılarını tespit ediyoruz. Nitekim de ahtapot gibi şebeke kurmuşlar. 20 günde ya da bir ayda temizlenecek değiller bu uzun vadeli bir iştir. Onların köklerini kazacağız. Devleti sıfırdan kuracağız. Güvenlik güçlerimizi temizleyeceğiz. Bu yöndeki çalışmaları destekliyoruz. Şu an güçlü bir siyasi irade var. Hepsini temizleyeceğiz. İntikam değil adalet çerçevesinde bu temizlemeyi yapacağız."

Erdoğan, "Dünya bu darbeyle şoka uğradı. Siz bekliyor muydunuz?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

Bu aklımıza gelecek son ihtimaldi. Bu darbeyi hiçbir şekilde beklemiyorduk. Ancak Türkiye güçlü. Ekonomisi de güçlü. Yatırımlar devam ediyor. TSK en iyi ve gelişmiş teknoloji ile donatılıyordu. Neden böyle bir darbeye gidilsin ki?

Onlar Türkiye’yi ele geçirmeye çalıştılar. Bizim zor bir durumda olduğumuzu zannettiler bunun için böyle bir adıma atıldılar. Acele ettiler. Ama halk onlara izin vermedi. Ben halkıma inanıyorum. Bu halkta bir darbeyi püskürtecek kadar güç olduğuna inanıyorum.

'Darbeyi 3 yıldır planlıyorlar'

Cumhurbaşkanı, FETÖ örgütünün darbeyi 3 yıldır planladığını söyledi. 2010'dan beri örgütle mücadele ettiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu örgüt 3 yıldan beri bu darbeyi planlıyor. Ben 2010’dan beri bu örgütle mücadeleye başlamıştım. Sadece Türkiye’yi değil Afrika’da da birçok ülkeyi ele geçirmek istiyorlar. Bir dini cemaat olduklarını söyleyenler var. Onlar sapık bir gruptur. Onlar bir terör grubu, onlarla stratejik bir şekilde mücadele edilecek."

"17-25 Aralık'ta da bir darbe girişimi olmuştu" diyen Erdoğan, "O tarihten bu yana çok güçlü kararlar aldık. Şu an haklı olduğumuz çıktı. Bundan sonra daha da kararlı bir şekilde onlarla mücadele edeceğiz. Zalimlere merhamet göstermek bir ihanettir. Onlara merhamet göstermeyeceğiz. Hiç birilerinini hükümette bulunmasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Neden şimdi?

Erdoğan, "Yani bu örgüt baskıya maruz kaldığı için mi darbeye gitti yoksa devlete el koyma amaçları en baştan mı vardı?" şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

"YAŞ toplantısı olacaktı ve anladılar ki kendi üyeleri terfi edilmeyecekti. Anladılar ki darbe yapmazlarsa YAŞ’tan sonra daha da zayıf olacaklardı. Ancak kahraman halkım onlara izin vermedi. Ben Marmaris’teydim telefondan halka seslendim sokaklara çıkın diye. Millet, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne (Boğaz Köprüsü'ne) ve diğer yerlere akın etti. Şu an 240 şehidimiz var. Allah'ın onları peygamberiyle komşu etmesini niyaz ederim."

'Bedelini ödeyecek'

Erdoğan şöyle devam etti:

"Türkiye’de demokratik parlamenter bir sistem var. Parlamentomuzu bombaladılar. Özel Kuvvetlerimizi bombaladılar 52 şehidimiz var Özel Kuvvetler'den. Bir astsubayımız, darbeci komutanı vurduktan sonra şehit edildi.

Halkımız ölümden korkmuyor, inançlı halkımız. Tankın altına yatan gencimizi hatırlayın. Bombalanan sivillerimizi düşünün. Ama bu zulüm yanlarına kalmayacak. Pensilvanya’daki zat bunun bedelini ödeyecek."

"Deprem olur, ardından artçı sallantı olur"

Erdoğan, "Tehlikenin henüz kalkmadığını söylemiştiniz bu hâlâ geçerli mi?" sorusuna, "Biliyorsunuz. Bir deprem olur, ki bu büyük bir deprem, ardından artçı sallantılar olur. O yüzden bu sallantılara hazırlıklı olmamız lazım" şeklinde yanıt verdi.

'Dershaneleri kapatınca gözleri döndü'

Örgütün nasıl yüksek makamlara sızabildiği yönündeki soruya Cumhurbaşkanı, şöyle yanıt verdi:

"Haklısınız bunlar kertenkele gibi renk değiştiriyorlar. Haşhaşiler gibi. Özal ile, Demirel ile Ecevit ile iyi ilişkileri vardı ancak daha sonra gerçek yüzleri ortaya çıktı. 2010’dan bu yana onlarla mücadele ediyorduk. Dershaneleri kapattık bu onların en güçlü kaleleriydi. Kapattığımız zaman gözleri döndü. ABD’da charter school denilen okulları var. ABD’de de işleri engellenirse yine gözleri dönecek. Birçok ülke bize diyor ki 'Gelin, bizi bunlardan kurtarın. Türkler olarak kendi okullarınızı kurun'."

'Korkuyla yaşayamam'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, örgütün kendisine en yakın kişilere kadar sızmış olması nedeniyle hayatından endişe edip etmediği yönündeki soruya, "Korkuyla yaşayamam. Ben yoluma devam edeceğim. Yapmamı gerekenleri yapacağım. Hatalı olanlar hatalarını anladı" yanıtını verdi.

Erdoğan, devlet kurumlarından örgüt mensuplarının ayıklanmasına dair de şunları anlattı:

"Dikey temizlik yapmak zorundayız. Yatay da. Askeri okulları temizliyoruz. TSK’da da bu temizlik gerekiyordu. Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı daha da güçlü olacak. Özgüveni yüksek ordu istiyoruz ancak aynı zamanda tankı halka süremeyecek kadar vatanını seven bir asker istiyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos'a kadar bu ordudaki 'temizlik' sürecinin tamamlanacağını söyledi. "Diktatör, otoriter değilim. Halkımın bana vermediği yetkiyi kullanmayacağım" diyen Erdoğan, "Anayasanın bana vermediği hakları kullanmayacağım. Tayyip Erdoğan bu. Herkesin bilmesini istiyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yenikapı mitingine dair de açıklama yaptı. "15 Temmuzdan sonra siyasi partiler parlamentoda bir bildiri yayınladı. Tek yürek olduk" diyen Cumhurbaşkanı, "Bu yüzden muhalefeti davet ettik bu mitinge katılmaları için. Birlik ve dayanışma mesajı vereceğiz. Yarın sadece Türkiye değil tüm dünya için de önemli bir gün olacak. Her inançtan insanların bir arada olacağını göreceksiniz. Bir Rabia olacak" sözleriyle devam etti.

HDP neden davet edilmedi?

HDP'nin parlamentoda bildiri imzalamasına rağmen mitinge davet edilmemesi hakkındaki soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan, "HDP terör örgütüne destek veren bir parti. Türkiye 40 bin şehit verdi bu örgütle mücadelede" yanıtını verdi.

'Oradaki zat da beni görecek'

Erdoğan, mitingin görüntülerinin Pensilvanya'da da kurulacak bir ekranla izletileceğini söyledi:

"Başbakan ile CHP ve MHP liderleriyle bir araya gelmiştim. Ancak yarın bambaşka bir gün olacak. Sadece İstanbul’da değil 81 ilde de Pensilvanya’da da bir ekran kurulacak. Oradaki zat da beni görecek."

'Tuhaf şeyler söylediler'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, girişim sonrası müttefik ülkelerin yaklaşımlarından rahatsız olduğunu ifade etti:

"Bize geçmiş olsun dediler ancak daha sonra bize çok tuhaf şeyler söylediler. Hakim, savcı attık diye bizi yargılamaya başladılar. Onlar samimi değil. Sadece Kazakistan lideri bizi burada ziyaret etti. Sadece Katar Dışişleri Bakanı buraya geldi. Katar Emiri'nin babası da geldi sağ olsun, Emir’in annesi de bizi çok aradı.

ABD’nin Genelkurmay Başkanı geldi. Parlamento binamızı gösterdik. Bu binanın bombalanması çok manidar bir gelişme. Kim bombaladı onu? FETÖ mensupları.

'Haddinizi bilin'

Londra merkezli Af örgütü bizi eleştiriyor. Neden bunu tutukluyorsunuz, neden şunu yargılıyorsunuz. Ben 'Haddinizi bilin' diyorum. Adil olun, tutarlı olun. Halk tarafından seçilmiş bir hükümete karşı darbe affedilemez. Bu darbeye karşı sessiz kalanlar, totaliter sistemi demokrasi sistemine tercih edenlerdir. Bu planları bozan halkımı alnından öpüyorum. Tüm dünyaya ders vereceğiz."

'Öcalan'ı teslim edenlerle aynı üst akıl'

Erdoğan, Türk gazetecilerle görüşmesine dair de detaylar verdi:

"Türkiye medyasıyla görüştüm bugün yaklaşık 30 kişiyle bir araya geldim. Bir gazeteci bana '1990’da Öcalan’ı Türkiye’ye teslim eden üst akıl, Pensilvanya’da bu zatı görevlendirenle aynı' dedi.

'Akıllı değil'

Bu zat çok akıllı değil. Çok okuyan bir insan değil sadece çok ağlayan ve insanları ağlatan bir insan. Ama ona inananlar var ne yazık ki. Birikimler yaptılar. Bu paralarla büyük yatırımlar yaptılar. İslam’ı, dini kullandılar. Mısır’lı bir kanala dediği gibi, 170 ülkede yüzlerce okulları var. Onlar o devletlerin liderlerinin çocuklarını yetiştiriyorlar ve o ülkeleri ele geçirmek istiyorlar. "

'Kanıt benim'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"ABD’nin bizi anlayacağını umuyoruz. ABD Genelkurmay Başkanı bize gelince sordu, 'Elinizde bu adamın parlamento bombalatan kişi olduğunu kanıtlayan bir belge var mı?' Bizim Genelkurmay Başkanımız da 'Kanıt benim' dedi."

Rusya - Türkiye ilişkileri

Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin ile yapacağı görüşmeye ilişkin de, "Her türlü ilişkilerimizi geliştireceğiz. Suriye de önemli konulardan biri olacak. Suriye konusunda anlaşmazlık yaşıyoruz"dedi.

"Suriye’deki, Halep’teki gelişmeleri takip ediyor musunuz" sorusuna Cumhurbaşkanı, detaylı yanıt verdi:

"Çok acı verici bir tablo. Sadece Halep'i değil, Suriye'nin kuzeyinde durumu takip ediyoruz. Mumbuc’taki durumu da takip ediyoruz. Rusya ile ilişkilerimiz bölge açısından çok önemli. Dayanışmamız bölgeye olumlu yansıyacaktır.

Rusya’nın bu bölgede çıkarları var, bizim de çıkarlarımız var. Bu çıkarları ve diğer ülkelerin de çıkarlarını konuşacağız. Bizim Suriye ile uzun bir sınırımız var. Lübnan’la, Ürdün’le, Suudi Arabistan’la Suriye konusunu görüşeceğiz ancak Suriye ile ilişkisi olmayan ülkelerle konuşmamamız lazım artık."

HT