Advertisement
Bu yılın ilk yarısında ABD'de enerji sektöründe çalışan 94 bin 936 kişi işsiz kaldı.

Dünya genelinde yaklaşık iki yıldır düşüş eğiliminde olan petrol fiyatları nedeniyle enerji şirketlerinde işten çıkartmalar arttı.

ABD merkezli danışmanlık şirketi Challenger, Gray & Christmas'ın raporuna göre, bu yıl enerji sektöründe işten çıkartmaların yüzde 87'si düşük petrol fiyatlarından kaynaklandı.

ABD'de enerji sektöründe işten çıkartmalar bu yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 arttı ve enerji şirketleri 94 bin 936 çalışanla yollarını ayırdı.

Enerji sektöründe Temmuz ayında işten çıkartılanların sayısı ise bir önceki aya kıyasla 8 kat artarak, 17 bin 725'e ulaştı. Bu rakamın nisandan sonraki ikinci en büyük işten çıkartma rakamı olduğu belirtildi. Nisanda 18 bin 759 çalışanın işine son verilmişti.

- İşten çıkartmalarda bilgisayar endüstrisi ikinci

Enerjiden sonra işten çıkartmaların en fazla yaşandığı ikinci sektör ise bilgisayar endüstrisi oldu. ABD'de bu yılın ilk altı aylık döneminde bilgisayar endüstrisinde 49 bin 464 kişi işsiz kaldı. Bu dönemde söz konusu sektörde işten çıkartmalar geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 94 arttı.

Bilgisayar endüstrisinde sadece temmuz ayında işini kaybeden çalışan sayısı 9 bin 875'i buldu.

İşten çıkartmalarda üçüncü sırada perakende satış sektörü yer aldı. Sektörde bu yıl, 43 bin 618 kişi işsiz kaldı.

Perakende satış sektörünü, 22 bin 767 kişiyle sanayi ürünleri sektörü izlerken, 17 bin 326 kişiyle finans sektörü ilk altı ayda en fazla işçi çıkartan beşinci sektör oldu.

- Petrol fiyatları artsa da sıkıntı sürecek

Raporda yer alan ve Challenger, Gray & Christmas şirketinin sektör yetkililerine dayandırılan yorumlara göre, bazı petrol endüstrisi şirketleri temmuzda işten çıkartmaları azaltmış olsa bile, sektördeki negatif yönlü gidişat önlenemeyecek.

Buna göre, petrol ve gaz fiyatlarında artış olması durumunda bile firmaların üretimi artırmakta bir süre daha zorlanacağı öngörülüyor.

İşten çıkartılanların başka sektörlere dağıtıldığının ifade edildiği raporda, diğer sektörlerde olduğu gibi enerji sektöründeki iş gücünün büyük bir kısmının emeklilik yaşına ulaştığı kaydedildi.

Rapora göre, bu yılın ilk aylarında Amerikan Petrol Enstitüsü'nün petrokimya şirketlerinde emekliliği gelen çalışanların yerine önümüzdeki 20 yıl boyunca, her yıl 30 bin yeni çalışanın istihdam edilmesi bekleniyor.
 
AA