Advertisement

Perakende satış hacmi, haziranda bir önceki aya göre yüzde 0,2 düşüş gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın haziran ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi haziranda bir önceki aya göre yüzde 0,2 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,5 azaldı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,5 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 0,3, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,1, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 6,2 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 4,1 gerileme gösterdi.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,7, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,7 arttı.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 9,1, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 9,6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 3,7 artarken, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 13,5, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışlarında yüzde 7,3 azalış gerçekleşti.

Perakende ciro arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro söz konusu dönemde yüzde 0,1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,8 yükseldi, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,4 düştü.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro haziranda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 12,7 yükseldi, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,8 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi yılın ikinci çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 gerileme gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,1 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro söz konusu dönemde yüzde 1,2 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,9 artış gösterdi.