Advertisement

Başbakan Binali Yıldırım partisinin grup toplantısında konuştu. Yıldırım konut kredilerinde faizi düşürmek için çalışmalara başlandığını ve tüketici kredilerinde taksit sayısını artıracaklarını söyledi. 

Yıldırım önümüzdeki günlerde MEB'in yeni öğretim yılı için 15 bin sözleşmeli öğretmen alacağını, İçişleri Bakanlığının da 10 bin yeni polis alacağını açıkladı.

"VARLIK FONU TASARISINI MECLİS'E GÖNDERDİK"

Ekonomide alınan yeni kararları da anlatan Yıldırım, Türkiye Varlık Fonu kurulmasına ilişkin yasa tasarısını Meclis'e gönderdiklerini söyledi.

Yıldırım, "Ekonomi yönetimimiz, tasarrufları artırmak, ihracatı teşvik için yeni kararlar aldı. Yatırımcı önündeki engelleri kaldırıyoruz. Bireysel emeklilik sistemini otomatik hale getiriyoruz. Plan Bütçe Komisyonu'na geliyor. Böylece bu sistemle önümüzdeki yıllarda en az 90 milyar tasarruf sağlayacağımızı hesap ediyoruz. Tasarrufları artırmak, büyük yatırımlar için Türkiye Varlık Fonu'nun kurulması için tasarıyı Meclis'e gönderdik" dedi.

Çiftçiler için alınan kararları da açıklayan Yıldırım, "Kredi ödemelerinde zorluk çeken kooperatif ortaklarının gecikmiş kredi borçlarını yeniden yapılandırıyoruz. Böylece 1268 kooperatifin 33 bin 427 ortağının 640 milyon değerindeki borcunu 5 yıl vadeye yayıyoruz, yeniden ödeme planı yapıyoruz." dedi.Başbakan'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

* Darbe günü herkes panik olacak, kıtlık olacak, para çekme makinalarında para kalmayacak diye propaganda yaptılar. O gün hiçbir sıkıntı yaşanmadan devam etti. Borsa saldırıya rağmen çalıştı. Merkez Bankası piyasaya para bile sürmedi. Hem darbeyi önledi, hem de piyasaya para verdi. Böyle milletin alnından öpülür. Darbeden sonraki 10 günde, 11 milyar doları Türk parasına çevirerek kan verdiniz, can verdiniz.

* Dolar kuru, Euro, bütün kurlar sadece uçak krizinde meydana gelen dalgalanmayı gördü. Borsa yükselmeye devam ediyor. Yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor. Konut kredilerinde faizi düşürmek için çalışmalara başladık. Tüketici kredilerinde taksit sayısını artıracağız. Vatandaşlarımızın ödeme şartlarını daha da rahatlatacağız. Öğretmen, polis adaylarımıza müjde veriyorum. Önümüzdeki günlerde MEB yeni öğretim yılı için 15 bin sözleşmeli öğretmen alacak. Ayrıca, İçişleri Bakanlığımız 10 bin yeni polis alacak. Gençlerimizi bu şerefli mesleğe gitmeleri için çağrı yapıyorum.

EKONOMİK DESTEKLER

* Ekonomi yönetimimiz, tasarrufları artırmak, ihracatı teşvik için yeni kararlar aldı. Yatırımcı önündeki engelleri kaldırıyoruz. Bireysel emeklilik sistemini otomatik hale getiriyoruz. Plan Bütçe Komisyonu'na geliyor. Böylece bu sistemle önümüzdeki yıllarda en az 90 milyar tasarruf sağlayacağımızı hesap ediyoruz.

* Tasarrufları artırmak, büyük yatırımlar için Türkiye Varlık Fonu'nun kurulması için tasarıy Meclis'e gönderdik. Tarım ve Hayvanlık Bakanlığı çiftçilerimiz için, ödemelerinde zorluk çeken kooparatif ortaklarının gecikmiş kredi borçlarını yeniden yapılandırıyoruz. Böylece icra takiplerini de durduruyoruz.

* Afetlerden etkilenen üreticilerimizin borçlarını da 1 yıl süreyle erteliyoruz. Üreticilerimizin mağduriyetini gidermek için, tarım sigortalarının kapsamını genişletiyoruz. Bir müjde de Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızdan. Esnafımız teminatlarla ilgili sıkıntı çekiyor. Taşınırları teminat olarak kullanamıyor. Bu teklifle taşınır mallar da teminat olarak gösterilebilecek.

* FETÖ terör örgütü 14 Ağustos'u bekleyin diyor. 14 Ağustos AK Parti'nin kuruluş yıldönümüdür. O gün hep beraber genel merkezimizde olacağız.