Advertisement

Ziraat Bankası, ilk yarıda net karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 artırarak 3 milyar 389 milyon liraya yükseltti.

Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, bankanın özkaynak karlılığı bu dönemde yüzde 20,3 düzeyinde gerçekleşti.

Bankanın net karı, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 artışla 3 milyar 389 milyon lira oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankanın geliştirmekte olduğu müşteri ve çalışan odaklı iş modeli ile 2016 yılının ilk yarısında da olumlu performansını sürdürdüğünü ifade etti.

Aydın, bilançonun, kredi ağırlıklı olarak istikrarlı şekilde büyüdüğüne işaret ederek, "Tarım başta olmak üzere reel sektöre desteğimizi her geçen gün artırıyoruz. Sunmakta olduğumuz bankacılık hizmetlerine kolay erişimi mümkün kılmak için şubelerimiz ile internet, ATM ağı ve çağrı merkezi gibi şube dışı hizmet noktalarımızı geliştirmeye devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Yılın ilk yarısında yüzde 8 artışla 201 milyar lirayı aşan nakdi krediler ve yaklaşık 68 milyar lira tutarındaki gayrinakdi krediler ile bankanın toplam kredi büyüklüğünün 269 milyar liraya ulaştığını belirten Aydın, şunları kaydetti:

"Bu rakamlarla Ziraat Bankası, nakdi, gayrinakdi ve toplam kredi bazında bankacılık sektörünün en büyük bankası konumundadır. Aktif toplamının yaklaşık yüzde 63’ünün kredilerden ve bu büyüklüğün yaklaşık yüzde 75’inin kurumsal kredilerden oluşması, reel sektörü destekleyen krediler ağırlıklı büyüme stratejilerimizin bir sonucudur. Krediler içerisinde enerji, imalat, ticaret ağırlıklı olmak üzere sektörlere ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamayı sürdürüyoruz. Ana misyonumuz olan tarım sektörünün finansmanı öncelikli olmaya devam ediyor. Temel tarım ürünlerinin finansmanından sınai tarıma, tarladan ve hatta öncesinden başlayan değer zincirinin önemli bir parçası olarak, tarımın katma değerinin artırılmasına katkıda bulunmaya önem veriyoruz."

"Uluslararası kuruluşlardan sağladığımız kaynaklar 2 milyar dolar seviyesine ulaşmış bulunuyor"

Hüseyin Aydın, ülkenin en büyük altyapı projelerinin bir kısmının faaliyete geçmesinde ve bir kısmının da tamamlanmaya yakın olmasında önemli finansal katkıda bulunan bir banka olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, taahhüt edilmiş olanlar dahil toplam proje finansmanı büyüklüğünün yaklaşık 10 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu bildirdi.

Son yıllarda kredi pazar payını artıran Ziraat Bankası’nın, sektör ortalamasının yarısı düzeyinde ve yüzde 1,7 seviyesinde bulunan takipteki krediler rasyosu ile etkin kredi kalitesi yönetimindeki olumlu çizgisini sürdürdüğünü kaydeden Aydın, şu ifadeleri kullandı:

"Bu olumlu performans kredi süreçleri, kredi risk izleme, takip ve tahsilat konularında son yıllarda yaptığımız ve yapmaya devam ettiğimiz yatırımların bir sonucudur. Düşük düzeydeki takip rasyosunun yanı sıra genel kredi karşılıkları dahil olmak üzere takipteki kredilere ayırdığımız karşılıklar yaklaşık yüzde 200 seviyesindedir. Bilançonun ana finansman kalemi olan mevduatın yaygın yapısını koruyup geliştirmeyi sürdürüyoruz. Mevduat dışında kaynak temini ile kaynak yapısını çeşitlendirerek kaynak kalitemizi geliştirmeye devam ediyoruz. Bu yıl içerisinde vadesi gelen 1,1 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredimizi yenilerken, 500 milyon dolar tutarında ikinci ölçüt eurobond ihracımızı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Özellikle girişimci müşterilerimizin finansmana erişim kabiliyetini yükseltmek amacıyla uluslararası finansal kuruluşlardan sağladığımız toplam kaynaklarımız 2 milyar dolar seviyesine ulaşmış bulunuyor. Diğer alternatif kaynakların yanı sıra yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programını geliştirme çalışmamızı sürdürüyoruz."

Aydın, tüm bu olumlu finansal sonuçların oluşmasında, bankacılık sektörünün en büyük şube ve geliştirmekte olduğu ATM ağı, çağrı merkezi, internet şubesi ile müşterilerine hizmet sunan ZiraatBankası’nın yenilenen ve dinamizm kazandırılan iş modelinin büyük katkısının bulunduğuna dikkati çekerek, yurt içinde bin 785 şube ve 6 bin 768 ATM’yi, 7 yurt içi ortaklığı, yurt dışında 18 ülkeyi kapsayan hizmet noktalarının daha da geliştirilmesi için çalışmalara devam ettiklerini bildirdi.

Aydın, "İstikrarlı olarak büyüyen ve ülkemize daha fazla katkıda bulunan bir banka olmak için iş modelimizi geliştirmeyi, verimliliğimizi artırarak öz kaynaklarımızı büyütmeyi ve kaynaklarımızı ağırlıklı olarak reel sektörün finansmanında kullanmayı sürdüreceğiz." ifadesini kullandı.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Ağustos 2016 Çarşamba, 13:32 Misafir iyi iş çıkarmışlar...