Advertisement

Türkiye'nin önde gelen kargo şirketlerinden Aras Kargo AŞ'nin kontolüne yönelik, şirketin kurucu ailesi ve Avusturya'nın devlet kurumu olan posta işletmesi arasındaki sorunlar, Ankara ve Viyana arasındaki politik gerilim sebebiyle arttı.

Şirketin CEO'su ve kurucu ortağı Evrim Aras, Avusturya'lı posta şirketi olan Oesterreichische Post AG'nin Aras Kargo'dan çekilmesi ve hisselerini Aras ailesine geri satması gerektiğini söyledi. Avusturya'lı şirket ise tam tersine, 2013'te satın aldığı yüzde 25'lik hissenin üzerine, şirketin yüzde 50'sini daha alma hakkı olduğunu yineledi.

Evrim Aras, şirketler arasındaki anlaşmazsızlıkların yalnızca para ya da iş stratejileri üzerine olmadığını belirtti. Aras, Avusturya'lı şirketin "kültürel anlayıştan mahrum" olduğunu ve hissedar değerini yıktığını söyleyerek, şirketin varlıklarını ya da Türkiye'nin ekonomik çıkarlarının sömürülmesini izin vermeyeceğini vurguladı.

Avusturya'lı şirket bu yılın başlarında Aras Kargo'dan yüzde 50 daha satın alma opsiyonunu uygulamak istemiş ancak Aras ailesiyle fiyat üzerinde anlaşamamıştı. Aras, 2015'te iki şirketin hisse üzerindeki görüşmelere başladığında şirketin değerinin 1.2 milyar lira olduğunu söyledi ve görüşmelerin Avusturya'lı şirketin bu seviyenin yarısını teklif etmesiyle başarısızlığa uğradığını ifade etti.