Advertisement

Dolar, Fed'in bu yıl içinde faiz artıracağı beklentilerinin azalmasıyla, Haziran'dan beri en düşük seviyesine geriledi.

ABD doları önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kaybederek, beklentilerden güçlü gelen istihdam verisi sonrası kaydettiği ralliyi sildi. Traderlar merkez bankasının faiz artırımına gitme olasılığını geçtiğimiz hafta yüzde 47 olarak fiyatlarken, bu olasık yüzde 41'e düştü.

Dolar bu yıl, Fed'in faizleri artırmada yavaş bir yol izleyerek, Avrupa ve Japonya'daki merkez bankaları politikalarından uzaklaştığına yönelik görünüşün azalmasıyla, yüzde 4'ten fazla düştü. Geçtiğimiz haftanın istihdam verileri beklentileri başta canlandırsa da, traderlar; Fed Başkanı Janet Yellen'in bu ay sonunda Wycombing, Jackson Hole'de küresel politika yapıcıların toplantısında gerçekleştireceği konuşmasındaki işaretleri gözlemleyecek.

BNP Paribas SA'nın Döviz stratejistlerinden Vassili Serebriakov, "Piyasalar, Jackson Hole öncesi Fed'ten ani bir etki olmayacağı konusunda rahat hissediyor." dedi ve "Bu da yüksek getirili paralar karşısında dolar satmak için biraz fırsat yaratıyor." diye konuştu.

Serebriakov doların yılı euro başına 1.10 seviyesinde kapatmasını bekliyor.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, New York'ta saat 13:26 itibariyle yüzde 0.5 düşerek, 23 Haziran'dan beri en düşük seviyesine geriledi. Dolar yüzde 0.5 düşerek euro başına 1.1171 olurken, yen karşısında yüzde 0.6 değer kaybederek 101.29 seviyesine geldi.