Advertisement

Reuters'ın haberi göre, Suudi Arabistan, Cezayir'de bir araya gelecek olan önemli petrol üreticisi ülkelerin yapacağı resmi olmayan görüşmelerin bir ay öncesinde, OPEC üyesi ve üye olmayan üreticiler ile petrol piyasalarını dengelemede beraber çalışacağını söyledi.

Suudi Arabistan enerji bakanı Khalid al-Falih devlet haber ajansı SPA'ya yaptığı açıklamada, "Gelecek ay Cezayir'de bir bakanlar toplantısı gerçekleştireceğiz. OPEC ve üye olmayan diğer ülkelerin, piyasayı dengelemek adına atılması gerekebilecek olası adımları da içeren, piyasanın durumunu tartışması için bir fırsat mevcut." dedi.

Khalid al-Falih, piyasanın yeniden dengelemeye doğru yolunda ilerlediğini söyledi ancak petrol stoklarını temizlemenin zaman alacağını ifade etti.

Bakan, "Piyasadaki geniş kısa pozisyonlar petrol fiyatlarının hedef altında kalmasına sebep oldu. Fakat bu fiyatlar sürdürülemez. Yatırım ve üretimdeki düşüşleri terse çevirmek için petrol fiyatlarının bu seviyelerden yukarı çıkması şart." diye konuştu.

Katar enerji bakanı Pazartesi günü, 26-28 Eylül tarihleri arası Cezayir'de yapılacak olan Uluslararası Enerji Forumu esnasında OPEC üylerinin görüşmeler gerçekleştireceğini açıklamıştı.