Advertisement

Petrol fiyatları, üreticilerin Eylül ayındaki görüşmelerde fiyatları desteklemek için anlaşabileceği beklentileriyle üç ayın en büyük yükselişini kaydetti.

Petrol vadelileri, New York'ta yüzde 5.2 kadar arttı. Suudi Arabistan enerji bakanı, gelecek ay Cezayir'de yapılacak toplantıda piyasayı dengelemede olası adımların atılabileceğini söyledi. OPEC dışındaki ülkelerde arzın hızla düştüğünü ve şu anki petrol fiyatlarının sürdürülemez olduğunun altını çizen Suudi enerji bakanı, krallığın piyasayı yeniden dengelemek için gerektiğinde harekete geçeceğini ifade etti.

Suudia Arabistan ve İran arasındaki anlaşmazsızlıklar Nisan ayında Doha'da yapılan toplantıda üretimi dondurma önerisinin feragatına sebep olmuştu. İki ülke de Doha'daki toplantıdan beri üretimlerini artırdı.

New York'ta Again Capital LLC ortaklarından John Kilduff, "Piyasa belirgin bir şekilde Suudi bakanın yorumlarına tepki veriyor." dedi ve "İran'ın hedefine yaklaşması ve Suudilerin biraz daha esnek olmalarıyla birlikte bu seferki toplantıdan bir karar çıkma olasılığı çok yükseldi." diye görüş bildirdi.

Enerji Enformasyon İdaresi aylık raporunda, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arab Emirlikleri'nin rekor seviyelerde petrol üretmesine rağmen, işlenmiş petrol hacminin yükselmesinin taşan stokları azaltacağını söyledi. Rapor öncesi, OPEC küresel petrol piyasalarındaki zayıflığın sezonluk talebin yavaşlaması ve yakın stoklarının aşırı dolu olmasıyla sürebileceğini söylemişti.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü, New York'ta 1.78 dolar yükselerek varil başına 43.49 dolara ilerledi. Fiyatlar, 25 Temmuz'dan beri en yüksek seviyesi olan 43.86 dolara dokundu. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 20 üzerindeydi.