Advertisement

Hong Kong hisse senetleri, CK Hutchison Holdings Ltd. hisselerinin tahminleri aşan kar açıklaması ile tırmanması ve yatırımcıların tahminlerden düşük gelen Çin ekonomik verilerini dikkate almaması ardından, rekor kıran yükseliş serisini genişletti.

Hong Kong'da Hang Seng Endeksi, seans arasında yüzde 0.8 yükselerek Kasım ayından bu yana görülen en yüksek kapanışına yöneldi. CK Hutchison hisseleri, Nisan'dan beri kaydedilen en yüksek seviyesine yöneldi. China Mobile Ltd. hisse senetleri, altı aylık karın tahminleri aşması ardından yükselişini ikinci güne taşıdı. Sands China Ltd. Ocak ayından bu yana görülen en iyi haftasına hazırlanıyor. Şanghay Bileşik Endeksi, hacimsiz işlemlerle yüzde 0.2 yüksedi. Endeksin işlem hacmi, 30 günlük ortalamanın yüzde 34 altında gerçekleşti.

Hang Seng Endeksi, faiz görünümündeki iyileşme ve yerel konut piyasasındaki istikrar işaretlerinin etkisiyle, geçtiğimiz üç ay içerisinde yüzde 14 artarak önemli küresel gösterge endeksler arasındaki en güçlü yükselişi kaydetti. Çin'de son dönem görülen ekonomik istikrar, üretim, perakende satışlar ve yatırımların yavaşlamasıyla beraber güç kaybetmişti.

Şanghay'da Jingxi Investment Management Co. CIO'su Wang Zheng, “Ekonomik verilerin zayıf olmasına karşın yatırımcılar için kabul edilebilir seviyelerde. Hong Kong'daki yükseliş, önemli şirketler tarafından açıklanan karların ciddi anlamda güçlü gelmesinden dolayı temel göstergeler tarafından destekleniyor” şeklinde fikir bildirdi.