Advertisement

Hafta içinde 2.95'in de altını test eden kur ABD'de beklentilerin altında kalan verilerin ardından düşüşe geçti. 

Dolar/TL , kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in geçen hafta Türkiye'nin kredi notu değerlendirmesini pas geçmesi ve Rusya ile ekonomik ilişkilerin düzeltilmesine yönelik atılan adımların etkisiyle bu hafta 2.94'e kadar gerilemişti. ABD verileri öncesinde kur 2.95-2.96 seviyelerinde hareket eden kur beklentilerin altında kalan verilerle tekrar düşüşe geçti.

ABD'de ÜFE temmuzda artış beklentisine karşılık yüzde 0,4 gerileyerek Eylül 2015'ten bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE aylık bazda yüzde 0,3 gerilerken, yıllık bazda yüzde 0,7 arttı. Ülkede perakende satışlar ise temmuz ayında yüzde 0,4 artış beklentisine karşın değişmedi. Bugüne 2,9570'den başlayan kur ABD'de ÜFE verisinin ardından 2.9445'e geriledi.

İntegral Menkul Değerler Analisti Beste Naz Köksal Bloomberg HT'ye kurda ay sonuna doğru 2.93'lerde dengelenme beklediklerini söyledi. Köksal, bugün ve gelecek haftaki ABD verilerine dikkat çekerek "Güçlü veriler doların tekrar toparlanması anlamına gelebilir. Faizlerde de, TL'de de değerlenmenin devamı beklenebilir.. Ağustos'un sonlarına doğru ise kurda 2.92-2.93'te dengelenme hareketi bekliyoruz." yorumunu yaptı.

(Güncellendi)