Advertisement

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, Ankara'ya yapacağı ziyarette ülkesinin, Türkiye’nin demokratik hükümetini güçlü şekilde desteklemeyi sürdürdüğünü yineleyeceğini söyledi.

Earnest, günlük basın brifinginde Biden’ın Türkiye ziyaretine ilişkin soruları yanıtladı.

Biden’ın ziyaretinin her şeyden önce ABD’nin Türkiye’deki müttefiklerine yönelik güçlü desteğin göstergesi olacağını belirten Earnest, Türkiye’de 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini hatırlattı.

Earnest, ABD yönetiminin darbe girişimini o günlerde şiddetle kınadığını ifade ederek, "ABD, Türkiye’nin demokratik hükümetini güçlü şekilde desteklemeyi sürdürüyor. Bunda bir belirsizlik yok. Bakan Yardımcısı Biden da Türkiye'ye ziyaretinde bunu bir kez daha yineleyecek. Biden'ın ayrıca Türkiye’nin DAEŞ’e karşı verdiğimiz mücadeleye katkı sağlamak için attığı adımları desteklediğimizi ve bunlardan duyduğumuz memnuniyeti bildirecek." diye konuştu.

FETÖ elebaşı Gülen’in iade süreci

Josh Earnest, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in Türkiye'ye iadesinin ABD Başkanı’nın vereceği bir karar olmadığını kaydetti.

Ziyaret esnasında sorulması halinde Biden'ın Gülen'in iadesi konusunda ABD ile Türkiye arasındaki ikili anlaşmaya bağlı olduğu mesajını vereceğini belirten Earnest, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD, bu anlaşmada belirlenen prosedürü ve kuralları izleme taahhüdünde bulundu. ABD Adalet Bakanlığı ile Türk muhatapları arasında yoğun bir koordinasyon olduğunu biliyorsunuz. Adalet Bakanlığının bazı yetkilileri, Türk görevlilerin teslim ettiği materyallerin incelenmesi için bu hafta Türkiye’ye gidecek ancak nihayetinde bu iadeye ilişkin karar, bu, Başkan'ın vereceği bir karar değil."

TSK’nın terör örgütü PYD ve DAEŞ’i vurduğuna dair haberler

Brifingde Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü PYD ve DAEŞ’e ait hedefleri vurduğuna dair haberler de gündeme geldi.

Türk ordusunun gerçekleştirdiği operasyonlara dair herhangi bir açıklamada bulunamayacağını anlatan Earnest, terörizmin her türlüsüyle mücadele eden Türkiye’nin yanında yer aldıklarını ve onları bu mücadelende desteklediklerine değindi.

Earnest, "Türkiye'nin karşı karşıya olduğu aşırılık ve terörizm kaynaklı tehdit bir gerçek. ABD, müttefikimiz Türkiye’yi bu noktada desteklemek için birçok adım atıyor ve hafta sonu meydana gelen spesifik saldırıya ilişkin ilave destek teklifinde bulunduk. Bu da Başkan Yardımcısı Biden’ın ziyaretinde ileteceği mesajın bir parçası olacak.” diye konuştu.

Earnest, DAEŞ’le mücadelenin herkesin önceliği olması gerektiğini vurguladı.

"Rusların stratejisini değiştirmesi gerekiyor”

Earnest, günlük basın toplantısında Suriye’de 5 yılı aşkın süredir devam eden iç savaşa ilişkin soruları da yanıtladı.

Bir soru üzerine Rusya’nın Suriye rejimini desteklemeye yönelik askeri eylemlerinin, Suriye’deki kaosu daha da derinleştirdiğine işaret eden Earnest, Rus yönetiminin DAEŞ ve aşırılık yanlılarıyla mücadele ettiğine inanmanın güç olduğunu kaydetti.

Earnest, Rusya’nın Suriye politikasının, en başından beri bu ülkedeki eylemleriyle ters düştüğünü ve bunu da birçok kez dile getirdiklerini ifade ederek, “Rusların stratejisini değiştirmesi gerekiyor.” dedi.

AA