Advertisement
Japon lastik devi Bridgestone Corporation ile Sabancı Holding'in ortak kuruluşu Brisa, uluslararası finans kuruluşlarından 310 milyon dolar tutarında yatırım finansmanı sağladı.

Şirket açıklamasına göre, Brisa, Türkiye'ye yaptığı yatırımlarla istikrarlı büyümesini sürdürüyor. 2015 yılında 108 milyon dolar yatırım yapan Brisa, yaptığı anlaşmalarla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasından (EBRD) ve Mitsubishi UFJ Finansal Grup (MUFG) kurumsal bankacılık birimi tarafından düzenlenen ve koordine edilen sendikasyon kredisi kullanacak.

Brisa, toplamda 310 milyon dolar tutarındaki kredi için 3 yılı anapara geri ödemesiz olmak üzere toplam 7 yıl vadeli olarak anlaşma yaptı. Kredilerin maliyeti ABD Doları libor +1,90 ile -1,95 aralığında gerçekleşti.

Finansman, Brisa'nın Aksaray İli Organize Sanayi Bölgesinde inşası devam eden ikinci fabrika yatırımı ve diğer genel ihtiyaçlar için kullanılacak. Brisa'nın, hayata geçirmekte olduğu Aksaray fabrikası, İzmit'teki kapasiteye ek olarak, binek ve hafif ticari araç lastikleri segmentinde yıllık 4,2 milyon adet üretim kapasitesi sağlayacak. Toplam üretim kapasitesi ise yüzde 30 artmış olacak.

Aksaray'daki yeni üretim tesisinin, Türkiye ve komşu ülkelerde hızla büyüyen lastik pazarının ihtiyaçlarına yanıt veren stratejik bir merkez olacağı öngörülüyor. Tesisin aynı zamanda yerel ekonomiye önemli bir destek sağlaması hedefleniyor. Şirketin, bu yeni tesisi ile 550 kişiye yeni iş imkanı sunması ve özellikle gençlere istihdam yaratması amaçlanıyor.

-"Cesaretlendirici ve gelecekle ilgili umut dolu bir mesaj"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay, şunları kaydetti:

"Şirketimizin ortaklık anlaşması yaptığı 1988 yılından bu yana ülkemize yaptığımız toplam yatırım tutarı 1 milyar doları geçti. Her yıl planlı biçimde yatırımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Brisa hem Türkiye lastik sektöründe hem uluslararası pazarlarda etkin ve önemli bir oyuncu. Lassa'yı global marka yapma yolunda da önemli yatırımlar yapıyoruz. Ülkemizde önemli gelişmeler ve dalgalanmalar yaşadığımız bu günlerde, şirketimizin yatırımlarına planlandığı şekilde devam etmesi önemli bir güven tazeleme mesajıdır.

Yatırımlarımızın finansmanı için uluslararası önde gelen finansman kuruluşları ile görüşmelerimiz devam ederken, kendilerinin tüm bu şartlara rağmen Türkiye'de yatırıma ve Brisa'ya tam güven duyarak, 310 milyon dolar tutarında yatırım finansmanını uygun koşullarla sağlamalarını, son derece cesaretlendirici ve gelecekle ilgili umut dolu bir mesaj olarak alıyoruz."

EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet de "EBRD kredisi, sadece bir lastik üreticisinin faaliyetlerinin genişlemesine ve büyüyen bir pazarı yakalamasına yardımcı olmuyor aynı zamanda, önde gelen küresel bir oyuncu ve Türkiye'nin en büyük holdinglerinden birinin iş birliği sayesinde, ülkenin gelişmekte olan bölgelerinden birinde istihdam ve mesleki fırsatlar yaratılıyor. Yeni tesis, Aksaray şehri ve dahası tüm bölge için çok önemli bir role sahip olacak. Bu yatırımın daha geniş çapta da yerel ekonomiyi canlandıracağına dair hiç bir kuşkumuz yok." ifadelerini kullandı.

MUFG Güney Avrupa ve Türkiye Borçlanma Birimi Başkanı Francesco Bruno ise Brisa'nın son yıllarda güçlü bir büyüme kaydettiğini, bölgesel zorluklara rağmen iyi bir konumlama yaparak, ürünlerinin 70'e yakın ülkede bulunmasını sağladığını ve üretim kapasitesini artırdığını belirtti.

Bruno, "Bu kritik süreçte, Brisa'nın büyüme yolculuğunda yanında olarak, Türkiye'deki ofisimiz Bank of Tokyo Mitsubishi UFG(BTMU) Kurumsal Bankacılık Birimi ile birlikte çözüm üretebildiğimiz için memnuniyet duyuyoruz." açıklamasında bulundu.

Brisa açıklamasında, Brisa ve EBRD'nin ileriki günlerde teknik ve mesleki eğitim programları geliştirerek gençlerin endüstrinin taleplerini karşılayabilecek faydalı becerileri edinebilmelerini sağlamak için güçlerini birleştireceği bildirildi.
 

AA