Advertisement

Konut satın almak için tasarruf yapmak isteyenleri teşvik etmek amacıyla 26 Ağustos'ta devreye girecek devlet katkısı uygulamasına ilişkin yazılı açıklama yapan Özyurt, söz konusu uygulamanın inşaat sektörüne yeni bir ivme kazandırmasını beklediklerini dile getirdi.

Sisteme göre bankada konut hesabı açarak 75 bin TL biriktirenlere, 15 bin TL de devletin katkı sağlayacağın hatırlatan Özyurt, şunları kaydetti:

"Devlet katkısı tutarı, konut edinim tarihindeki birikimin yüzde 20'si oranında olacak. Böylelikle ilk kez ev sahibi olmak isteyenler için büyük bir fırsat doğmuş olacak. Bu durum gayrimenkul sektörüne de büyük bir hareketlilik getirecek. İlk kez ev sahibi olmak isteyenler devlet desteği ile daha kolay konut sahibi olabilecek.

Son dönemde herkesin ev sahibi olabilmesi için hükümet yetkilileri yoğun çaba gösteriyor. Gayrimenkul sektörünün canlanması adına atılan bu adımların bir süre sonra meyvelerini vermesini bekliyoruz. Ayrıca tasarıya göre anne ve babalar, 18 yaşından küçük çocukları için de vasi olarak konut hesabı açtırabilecek. Böylelikle gençler de geleceklerini daha çok küçük yaşlarda garanti altına alabilecek."

AA