Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 24 Ağustos Çarşamba

1- Türk Silahlı Kuvvetleri ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ’ten temizlenmesi amacıyla düzenlenen askeri harekat ile yurt içi ve yurt dışındaki yansımaları takip ediliyor.

2- ABD Başkan Yardımcısı Biden'in Türkiye ziyareti

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul edecek.

- Biden, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile Mecliste bir araya gelecek.

- Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Joe Bi̇den ile Çankaya Köşkü'nde görüşecek.

(Ankara/15.00/11.30/12.15)

3- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmelerine ilişkin Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki atama ve kura törenine katılacak.

- Erdoğan, Estonya Dışişleri Bakanı ve Avrupa Konseyi Dönem Başkanı Marina Kaljurand'ı kabul edecek.

(Ankara/11.00/13.30)

4- TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Irak Kürt Bölgesel Yöneti̇mi̇ Başkanı Mesut Barzani̇, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok ve Avrupa Konseyi Dönem Başkanı Mari̇na Kaljurand'ı ayrı ayrı kabul edecek.

- Kahraman, Gayrimenkul ve Gayri̇menkul Yatırım Ortaklığı Derneği̇ i̇le TBMM arasında FETÖ'nün darbe girişiminde TBMM'nin hasar gören bölümlerinin onarılmasına ilişkin düzenlenecek protokol i̇mza töreni̇ne katılacak.

(TBMM/14.00/16.30/18.00/15.00)

5- Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Konseyi Dönem Başkanı Marina Kaljurand ve Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komi̇tesi Başkanı Elmar Brok’u Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul edecek.

(Ankara/16.00/18.30)

6- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu Türki̇ye Raportörü Kati Piri ve Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok i̇le partisinin genel merkezinde görüşecek.

- CHP MYK'ya başkanlık edecek Kılıçdaroğlu, Hak-İş heyeti̇ni̇ parti genel merkezinde kabul edecek.

(Ankara/10.00/11.00/17.30)

7- İçişleri Bakanı Efkan Ala, Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olacak.

(Ankara/10.00)

8- Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmeler ile yurt içi ve yurt dışındaki tepkiler izleniyor.

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, KKTC Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ve beraberindeki heyeti kabul edecek, heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek.

(Ankara/11.45)

EKONOMİ

1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ar-Ge 2. Mevzuat Tanıtım Toplantısı ve İstanbul Sanayi Odası Meclis toplantısına katılacak.

(Ankara/09.00/İstanbul/15.00)

2- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda ile görüşecek, yatırımcılar ve özel sektör temsilcileriyle bir araya gelecek, basın toplantısı düzenleyecek.

(Roma)

3- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ziyaretlerde bulunacak, Kapıköy Sınır Kapısı'nın temel atma törenine katılacak, oda-Borsa başkanları ve iş adamları ile görüşecek.

(Van/10.45-18.00)

4- Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ankara Sanayi Odası ağustos ayı Meclis toplantısına katılacak.

(Ankara/ 10.00)

5- TÜİK, temmuz ayı konut satış istatistiklerini ve geçen yılın yaygın eğitim faaliyetleri araştırması sonuçlarını açıklayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Estonya Dışişleri Bakanı ve Avrupa Konseyi Dönem Başkanı Marina Kaljurand ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından, Bakanlık konutunda ortak basın toplantısı yapacak.

(Ankara/10.00/10.30/11.30)

2- Suriye iç savaşında Fırat nehrinin batısı başta olmak üzere Halep ve Haseke'de yoğunlaşan çatışmalar ile Esed rejimi ve Rusya'nın hava saldırılarına ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Halep/İdlib/Lazkiye/Haseke)

AA