Advertisement

 

Türkiye'ye günübirlik ziyarete gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'ndeki görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Biden ile Yıldırım'ın açıklamasından satır başları şöyle;

Biden: "Biz Türk halkının müttefiki olarak şunu söylemek istiyorum biz ABD olarak Türkiye'yi tam olarak desteklemekteyiz. Türkiye halkı ve hükümeti herhangi bir şekilde yardım isterse biz bunu sağlamaya devam edeceğiz. Obama, Türk hükümetine desteğini bildiren ilk başkanlardan biriydi. Biz olaylar olurken, bunun gerçek olup olmadığını anlayamadık. Bu son derece şaşırtıcıydı. Biz şundan dolayı üzgünüz ki ben sizin parlamentodaki yerinizi, başbakanın dairesini ziyaret ettiğimizde, beton parçalarını gördüm, çelik boruları, kırılmış camları, delinmiş tavanları gördüm. Hatta sizin ofisinize kadar yürüdüm çok şükür siz orada değildiniz çünkü harabeye dönmüştü. Bu bombalar Türkiye demokrasisinin kalbine düşmüştü. Onlar birkaç metre uzağa düşmüş olsaydı, kim bilir kaç kişi ölmüş olacaktı. Sizin yardımınızda, sizin parlamentoda bulunmakta ısrar etmeniz ve milletvekillerinin saldırı devam ederken orada bulunmalarını istemeniz sizin kararlılığınızı gösterir. Bu ihanet neticesinde sadece parlamento binası değil aynı zamanda Türk halkının güvenlik hisleri zedelenmiş oldu. Bütün dünya bunu seyrederken, onlar Cumhurbaşkanının başkente geldiğini ve bu cesareti gösterdiğini gördüler. Cep telefonuyla yapılan kaydı gördük. Cumhurbaşkanının çağrısından sonra Türk halkı sokaklara döküldü."

"TÜRK HALKININ CESARETİNE HAYRAN KALDIK"

"Türk halkının cesaretine hayran kaldık. Onlar tankların üzerine çıktılar. Demokrasiye siper oldular. Siz bu bölgede onlara şehit diyorsunuz. Biz onlara büyük kahramanlar ve vatanseverler diyoruz. Tekrar Sayın Başbakan, Türkiye'nin bütün halkına hayatlarını kaybedenlerin ve yaralananların ailelerine ve sevdiklerine başsağlığı dilemek istiyoruz. Sadece onların kahramanlıklarını alkışlamakla kalmıyoruz, demokrasiyle olan bağlılıklarını alkışlıyoruz. Ülkelerinin güçlü, canlı ve demokratik kalması için hayatlarını verdiler. Onların fedakarlıklarını hiçbir zaman unutmayacağız. Türk tarihinde hiçbir zaman unutulmayacaklar."

"ABD DARBE GİRİŞİMİNDEN ÖNCEDEN ASLA HABERDAR DEĞİLDİ"

"Amerikalıların bu konuda bilgisi vardı veya işbirliği yaptı gibi söylentileri işitiyorum. ABD asla bu hadiseden önceden haberdar olmamıştır. ABD halkı olan bitenden son derece üzgündür ve nefretle karşılamaktadır. Hiçbir şekilde bu hareketi desteklemeyiz. Bu korkakça hareketi hiçbir zaman hoş görmeyiz. Önceden bir bilgimiz yoktu, bu hareketi desteklemedik. Darbe teşebbüsünden önce olduğu gibi Türkiye halkıyla omuz omuzayız. Türkiye halkının ABD'den daha iyi dostu yoktur. Bizden, ABD'den daha iyi arkadaşı yoktur Türk milletinin. Biz her zaman ortak değerlerimiz ve ortak güvenliğimiz için birlikteyiz."

"MÜTTEFİKİMİZE ZARAR VEREN KİŞİYİ KORUMA NİYETİMİZ YOKTUR"

"Ben özel olarak başbakana da söylediğim gibi Gülen, Sayın Başbakan, anlıyorum sizin hükümetinizin ve Türk halkının yoğun hisleri vardır. Biz Türk yetkililerle işbirliği yapıyoruz. Uzmanlarımız şu anda Türk meslektaşlarıyla birlikte çalışıyorlar. Delilleri ve belgeleri inceliyorlar. ABD mahkemelerine teslim edilmesi lazım. Anlaşmaya göre bu belgelerin hazırlanması lazımdı bu şekilde Gülen'i teslim edebiliriz. Hiçbir şekilde herhangi bir kişiyi korumak, özellikle müttefikimize zarar veren kişiyi koruma niyetimiz yoktur. ABD yasalarına göre ABD'nin hiçbir başkanının kendi gücünün yetkisinin dışına çıkma yetkisi yoktur. Sadece Amerikan mahkemesi yapabilir. Eğer ABD Başkanı böyle bir şey yaparsa görevinden atılması için bir neden olur. Biz bütün delilleri göz önünde bulundurarak Amerikan mahkemesine başvuracağız. Bu her zaman, zaman alır. Adalet bu şekilde çalışıyor. Türk milletinin kızgın olduğunu anlıyorum ama bundan şüpheniz olmasın ki süreç devam edecek. Türk hükümetiyle işbirliği yapacağız. Hiçbir ülke böyle bir şeye tolerans gösteremez."

"Son saldırıda düğün hedef alınmıştır, 50'den fazla kişi ölmüştür. Bu insanlığa sığmayan barbarca bir harekettir. Bu sadece sizin topraklarınızda olan bir hareket değildir. Bu PKK veya DAEŞ tarafından yapılan ilk hareket değildir. PKK, Türkiye'nin güneydoğusunda çok büyük zarar vermiştir. Amerika bu korkakça hareketleri reddetmekte ve kuvvetlice kınamaktadır. Amerika sadece 11 Eylül'de değil, bu yıl da birçok saldırının kurbanı olmuştur o yüzden sizi çok iyi anlıyoruz. Terörist saldırılarında ölenlerin ailelerine ve sevdiklerine taziyelerimi iletiyorum. Bütün ülkeye taziyelerimi iletiyorum."

"DAEŞ'E KARŞI BİRLİKTE DURACAĞIZ"

"Onların bütün amacı bizim inandığımız her şeyi mahvetmektir. Biz buna asla izin vermeyeceğiz. Türk halkı da Amerikan halkı gibi terör karşısında eğilmeyecektir, kararlılığından dönmeyecektir. Bu yüzden ben burdayım. Biz birlikte duracağız ve bizim demokrasimizi ve seçilmiş hükümetimize zarar verenlere karşı Suriye Irak'ta DAEŞ'e karşı birlikte duracağız. Başbakanla teröristleri yenmekle ilgili süreçle ilgili konuştuk. Darbe girişiminden sonra Türkiye'yi DAEŞ'le savaşmaya devam ettiği için tebrik ettim. DAEŞ'i Suriye'de ve başka yerlerde vurmayı devam edeceğiz."

"3 milyondan fazla göçmene, savaştan muhalefetten kaçan insanlara kucak açtığınız için teşekkür ediyorum. ABD ve Türkiye olarak Kıbrıs liderleriyle konuşmaya devam edeceğiz. Bölgede enerji güvenliğini sağlama konusunda müzakere ettik. Bizim bağlarımız resmi bağların dışına çıkar. Güçlü temeller üzerine oturmuştur. Bu ilişkinin uzun bir tarihi vardır. Biz kendi hayranlığımızı ifade etmek istiyoruz. Bu sokaklara dökülmenize hayran kaldık. Siz sokaklara döküldünüz ve demokrasinizi geri kazanmaya çalıştınız."

"GÜLEN'İN İADE SÜRECİNİ BAŞLATMIŞ BULUNUYORUZ"

Yıldırım: "Size ve heyetinize bu ziyaret sırasında başta 15 Temmuz kanlı darbe girişimi olmak üzere bölgesel konularda fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakaladık. ABD'nin çok uzun bir tarihi geçmişi var. Zaman zaman yaşanan olaylarla bu köklü ilişkilerin yara alması ve olumsuza dönüşmesini asla müsaade etmememiz gerekiyor. Özellikle 15 Temmuz'da silahlı kuvvetler içerisinde asker elbisesi giymiş terörist grupların gerçekleştirmeye çalıştığı bu darbe girişimi, Cumhurbaşkanımız, hükümetimizin kararlılığı, halkın demokrasiye sahip çıkmasıyla etkisiz hale getirilmiştir. Bu vesileyle hem demokrasi uğruna hayatını seve seve veren şehitlerimize hem de bölücü terör örgütüyle mücadele ederken hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum."

"İADE SÜRECİ HIZLANDIRILABİLİRSE TÜRK MİLLETİNİN ÜZÜNTÜSÜ MÜSPETE DÖNECEKTİR"

"Bu darbe girişiminin başı olarak bildiğimiz Fetullah Gülen'in aramızdaki anlaşmalar tahtında gerekli işlemlerin yapılıp, ülkemize iadesi sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu konuda gerek hükümetimize gerekse Türk halkına samimi açıklamalarınız, sürecin sağlıklı işlemesi bakımından hayati öneme sahip. Bu konuda teknik heyetin Türkiye'ye gelmesi ve bizim savcılarımızla hakimlerimizle değerlendirmesi, bu işin sizin tarafınızdan ne kadar önemsendiğinizi ortaya koymuştur. Bizim buradaki en büyük beklentimiz bütün bu hukuki süreçlerin zaman kaybetmeden yürümesi ve burada milletimizin beklentisi olan sonucun ortaya çıkmasıdır. Demokrasimize karşı bu hareketin dost ve müttefikimiz olan ABD'nin tabii ki tasvip etmeyeceğini biliyoruz. Sizin ABD hükümeti olarak sayın Başkan Obama ve sizin diğer yetkililerin bu konuda beyanatları bizim için esastır. Bundan sonraki süreçte eğer bu terör başının cezalandırılmak üzere ülkemize iadesi süreci hızlandırılabilirse, buradaki işbirliğimizi artarak devam ederse, Türk milletinin bu konudaki üzüntüsü de çok hızlı bir şekilde müspete dönecektir."

"Terörle mücadele adına birlikte bugüne kadar yaptığımız işbirliğini değerlendirdik. DAEŞ, PKK ve diğer terör örgütleriyle mücadelede kararlılık vurgusu yaptık. Milyonlarla insan Suriye'yi terk etti. Türkiye 3 milyondan fazla insana kucak açtı. Ancak bu sürdürülebilir bir durum değildir. Bölgede başta ABD olmak üzere Türkiye'nin de etkin katılımıyla mutlaka artık daha fazla insanın hayatına kaybetmemesi için bir çözümün gerçekleştirmemiz lazım. Burada bizim iki hassasiyetimiz var. Biri Suriye'nin toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi. Türkiye güney sınırlarında yeni bir Kürt oluşumunu asla ve asla kabul etmiyor. Bunu ulusal güvenliğimizi için büyük tehdit olarak görüyor. Diğer yandan adil bir yönetim yapılanmasının sağlanmasıdır. "

"Kıbrıs'ta çözüm şansının bu sefer kaçırılmamasını, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin şansı ıskalamamasını öneriyoruz. Türkiye hep çözümü desteklemiştir, bu kez de aynı şekilde çözümü destekleyecektir. Bir anlaşma olsa bile bunun bir referanduma konu olduğunu akılda tutmalıyız."

"Sayın Biden, Türkiye-ABD ilişkilerini ne darbe girişimi ne de başka sorunlar asla ve asla bozmamalıdır. Bugünkü ziyaretiniz bir anlamda yanlış anlaşılmaları da ortadan kaldıran ve Amerikan halkının Türk milletiyle ve yönetimiyle dayanışmasını gösteren bir ziyaret olmuştur. Şahsınıza ve heyetinize teşekkür ediyorum."

SORU-CEVAP

"Suriye'ye başlatılan operasyona ilişkin yeni bir bilgi verebilir misiniz? PYD'ye de yönelecek mi? Kürt koridoruna ilişkin Türkiye'nin tutumu, ABD buna nasıl bakıyor? YPG-PYD'ye yönelik bazı destekleri olduğu biliniyor."

Yıldırım: "Bir süredir Suriye-Arap koalisyonu adıyla bir yapı oluşturuldu ve Fırat'ın batısındaki Menbiç'in temizlenmesi için operasyonlar yapıldı ve bitti. Bölgeden çıkan DAEŞ unsurları Türkiye'ye doğru hareket etti ve Cerablus'a yerleşmeye başladı. PYD unsurları da onları takip ederek, bir yandan kuzeye bir yandan güneyden Afrin bölgesine yayılma gayretine girdiler. Hem sınır güvenliğimizi korumak hem roket atışlarıyla vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için dün gece itibarıyla hem topçu atışıyla hem havadan bir operasyon başlattık. Bu terör unsurlarını bölgeden püskürttük. ABD ile mutabık kaldığımız konu, PYD unsurlarının asla Fırat'ın batısına yayılmamaları ve faaliyet içerisine girmemeleridir. Burada ABD'nin bu konudaki kararlılığını bir kez daha gördük. Hiçbir şekilde PYD-YPG unsurları Fırat'ın batısında varlık gösteremeyecekler. Bizim genel yaklaşımımız şu; biz biliyoruz ki bunlar PKK ile birlikte çalışıyorlar. Bunlar DAEŞ için yardımcı oluyor gibi gözükse de ABD bilmelidir ki günün sonunda bir terör örgütüyle başka bir terör örgütünü belki alt edebilirsiniz ama elinizde kalan o terör örgütünü nasıl alt edeceğiniz olacaktır. 

Biden: Türkiye sınırlarında ve birleşik Suriye'den ödün vermeyeceğiz. Menbiç'le ilgili azimkar kararlarımız var. Oradaki elementlere haber verdik. YPG ve Suriye kuvvetleri nehrin öbür tarafına geçmemelidir. Geçerlerse ve buna bağlı kalmazlarsa hiçbir zaman ABD'den desteklenmeyecekler. 

"ABD darbe teşebbüsüne iştirak etmedi ama halk arasında doğrudan katılım olmasa bile ABD'nin desteklediği söylendi. Bu konuda son beyanatınızı verirken, Amerika'nın bununla hiçbir ilgisi olmadığını söyleyecek misiniz? ABD'nin ilk beyanatından sonra Obama'dan gelen açıklamalar var. Özellikle orada insan haklarının ihlal edildiğine dair. Siz bu konuya değinmediniz. Bunları özel olarak mı konuştunuz yoksa artık ilgi odağınızda değil mi?"

Biden: Biz bunu müzakere ettik. Başbakan ve Dışişleri Bakanı söylediler ki bizim yasalarımıza riayet edilecek. Buna biraz zaman vereceğiz. Ben ne söylüyorsam bunu kast ederek söylüyorum. Birliğimizi gösterelim. Ben kendimi biraz suçlu hissediyorum çünkü buraya gelmem biraz zaman aldı. Buraya geldiğim için şimdi gurur duyuyorum. Biz birbirimizi anladık, biraz zaman tanıyalım işlemler için.

Yıldırım: Amerikan yönetimi, sayın Obama ve Biden açıkça bu darbeyi tasvip etmediklerini ve demokrasiye yapılan bir hareket olduğunu ifade etmiştir. Bizim için geçerli olan budur. Bunun dışındaki değerlendirmeler mutlaka halk arasında vardır. Bu bir algıdır. Bu algıyı düzeltmek için burdayız. Bu terörist başının iadesine yönelik sürecin sağlıklı işlemesi, vatandaşımızın zihnindeki bu algıyı da olumlu hale dönüştürecek. Böylece dostluğumuz artarak devam edecektir.

 

 Habertürk