Advertisement

Hizmet sektörü güven endeksi, ağustos ayında yüzde 9,7, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 4,2 ve perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,3 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

Buna göre, temmuz ayında 100,86 olan mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, yüzde 9,7 azalarak ağustos ayında 91,06'ya düştü.

Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 9,6, yüzde 9,9 ve yüzde 9,7 düştü.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi 101,2 oldu

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi temmuzda 103,56 iken, ağustosta yüzde 2,3 azalarak 101,19'a geriledi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu düşüş, son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalması nedeniyle gerçekleşti.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre iş hacmi-satışlar, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 4,9, yüzde 1,6 ve yüzde 0,6 düştü.

İnşaat sektörü güven endeksi 79,4 oldu

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 82,95 iken, bu ay yüzde 4,2 azalarak 79,43 değerine gerildi. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 3,7 azaldı.