Advertisement

İspanya'da geçici Başbakan ve Halk Partisi (PP) lideri Mariano Rajoy'un sunduğu azınlık hükümeti programı meclisteki 2. oylamadan da güvenoyu alamadı.

İspanya, 20 Aralık 2015 ve geçtiğimiz 26 Haziran'da yapılan genel seçimlerin ardından hükümetsiz kalmaya devam etti. 26 Haziran genel seçiminden 1. parti olarak çıkan PP'nin lideri Rajoy'un azınlık hükümeti kurmak için meclise sunduğu hükümet programına 2. ve son oylamada da güvenoyu çıkmadı. 350 sandalyeli İspanyol meclisinde bugün yapılan oylamada 170'e karşı 180 oyla azınlık hükümetine onay çıkmadı. 31 Ağustos'ta ilk oylamada da aynı sonuç çıkmıştı.

Rajoy mecliste yaptığı konuşmada, azınlık hükümetine destek vermeyen Sosyalist İşçi Partisini (PSOE) eleştirerek, "1 yıl içinde 3. kez sandığa gitme riskiyle karşı karşıyayız." dedi. PSOE lideri Pedro Sanchez de karşı suçlamalar yaparak, "Rajoy'un 3. seçimi düşünerek politika yürüttüğünü" öne sürdü. Sanchez ayrıca hükümetin kurulamamasına rağmen emeklilerin ve kamu çalışanlarının maaşlarının artırılmasına yönelik kanun hükmünde kararname hazırlayıp meclise sunacaklarını söyledi.

Ülkede 3. büyük siyasi parti konumunda bulunan Podemos partisinin lideri Pablo Sanchez de PP milletvekillerine seslenerek "Er ya da geç bu ülkeyi biz yöneteceğiz ve sizler muhalefette olacaksınız. Bu bir kaos olmayacak. Demokrasinin normalliği olacak." dedi. Iglesias, kendileriyle koalisyon müzakerelerine başlaması için PSOE'ye çağrı yaparak, ""PP ile mi yoksa bizimle mi ortaklık yapacaksınız kararınızı artık verin. Son iki seçimde de tarihinizdeki en kötü sonuçları aldınız ama halen uyanamadınız. Bu seçimin (26 Haziran) sonuçlarının fırsatını çıkarın. Çünkü belki de hükümet kurmak için bu son şansınız." ifadesini kullandı.

Rajoy'un azınlık hükümeti girişimine destek veren tek büyük siyasi parti olan Ciudadanos'un (Vatandaşlar) lideri Albert Rivera ise güvenoylaması öncesinde PP ile yaptıkları anlaşmanın bugün itibariyle son bulduğunu açıkladı. Rivera, "Rajoy, yeterli desteği bulmadıkça bu anlaşma bir daha aktif olmayacaktır. Yeni bir tiyatronun parçası olmayacağız. Şu da bilinmelidir ki, eğer 3. genel seçime gidilmesini isteyen biri varsa o Başbakan olmaya layık değildir." şeklinde konuştu.

20 Aralık 2015 genel seçiminden sonra PSOE lideri Sanchez'in kurmak istediği azınlık hükümeti de güvenoyu alamamıştı.

İspanya'daki mevcut yasalara göre yeni hükümetin iki ay içinde kurulamaması halinde erken seçime gidilmesi gerekiyor. Bu durumda 1 yıl içinde 3. kez İspanyolları sandık başına götürecek seçimin tarihi 25 Aralık olacak. Bu tarihin Hristiyan dünyasının en önemli bayramlarından Noel'e denk gelmesinden dolayı değiştirilmesi de tartışılıyor. PP ve PSOE partilerinin sözcüleri, seçime gidilmesi halinde bunun 25 Aralık'ta olmaması için girişimde bulunacaklarını şimdiden açıkladı.

AA