Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Finlandiya, Yunanistan, Kongo Cumhuriyeti, Namibya ve Andorra'nın kredi notlarının korunduğunu duyurdu.

Fitch Ratings'ten yapılan yazılı açıklamada, Finlandiya'nın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "AA+" seviyesinde korunduğu, görünümünün de "durağan" olduğu bildirildi.

Açıklamada, Finlandiya'nın kredi notunun, ülkenin katma değeri yüksek ekonomisi, siyasi istikrarı, güçlü idari ve kurumsal yapısından destek aldığı vurgulandı.

Finlandiya ekonomisinin bu yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 büyüyerek Fitch'in beklentilerini aştığına dikkat çekilen açıklamada, ülke ekonomisinin 2016'da yüzde 1,2 genişleyerek 2011'den bu yana en hızlı yıllık büyümenin yakalanacağının tahmin edildiği aktarıldı.

Yunanistan

Açıklamada, Yunanistan'ın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun da "CCC" seviyesinde korunduğu ifade edilerek, ülkenin kreditörlerle ilişkileri düzelmesine rağmen Fitch'in bakış açısında ekonomisindeki risklerin hala yüksek olarak algılandığı vurgulandı.

Yunanistan'da işsizlik oranının 2015 başında yüzde 25,9'dan Mayıs 2016'da yüzde 23,5'e gerilediği hatırlatılan açıklamada, bu oranın 2018'de yüzde 21,9'a düşmesinin beklendiği belirtildi.

Ülkedeki işsizlik oranının avro bölgesinde en yüksek olduğuna değinilen açıklamada, net dış borcun gayrisafi yurt içi hasılaya oranının bu yıl yüzde 130 olmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Kongo Cumhuriyeti

Kongo Cumhuriyeti'nin yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun da "CCC" seviyesinde korunduğu bilgisi verilen açıklamada, ülkenin notunun idari güçsüzlük ve zayıf kamu finansmanı yönetiminden kaynaklandığı bilgisi verildi.

Ülkenin kamu borcunun gayrisafi yurt içi hasılaya oranının 2015 sonunda yüzde 61 olduğuna değinilen açıklamada, ekonominin geçen yıl olduğu gibi bu sene de yüzde 2 büyümesinin tahmin edildiği bildirildi.

Namibya

Açıklamada, Namibya'nın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "BBB-" seviyesinde korunduğu, görünümünün ise "negatif" seviyeye düşürüldüğü aktarıldı.

Görünümdeki revizyonla ilgili olarak ülkenin bütçe açığının gayrisafi yurt içi hasılaya oranının 2015-2016 mali yılında sert yükselişle yüzde 8,3'e tırmandığına işaret edilen açıklamada, bu oranın hükümetin hedefi olan yüzde 5'in çok üzerinde olduğu vurgulandı.

Andorra

Açıklamada, Andorra'nın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "BBB" seviyesinde korunduğunu, görünümünün de "durağan" olduğu ifade edilerek, ülkenin küçük ama zengin ve siyasi olarak istikrarlı ekonomisine dikkat çekildi.

Andorra ekonomisinin fazlasıyla bankacılık ve turizm sektörlerine dayandığı bilgisi paylaşılan açıklamada, bankacılık alanında sistemik bir kriz olması durumunda ülke ekonomisinin durgunluğa sürüklenebileceği uyarısında bulunuldu.

AA