Advertisement

Enflasyon verisini değerlendiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "Gıda enflasyondaki düşüşün Gıda Komitesi çalışmaları ve hükümetimizin diğer yapısal tedbirleriyle kalıcı kılanacağına inanıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Enflasyonun Ağustos ayı itibariyle yıllık %8.05 olarak gerçekleştiğini hatırlatan Zeybekci "Enflasyon oranında Ağustos dönemiyle beraber bir düşüş yaşandığını gözlemliyoruz. Senelik bazda meydana gelen bu düşüşün temel sebebi gıda enflasyonu ile giyim ve ayakkabı kalemindeki fiyat azalışlarıdır" ifadesini kullandı.

"HALA OVP HEDEFİMİZDEN UZAĞIZ"

Bakan, çekirdek enflasyonun da %8.41 olarak son 11 ayın en düşük seviyesine indiğine dikkat çekerek "Gıda enflasyonunda düşüşün Gıda Komitesi çalışmaları ve hükümetimizin diğer yapısal tedbirleriyle kalıcı kılanacağına inanıyoruz. Ağustos'ta meydana gelen düşüşlere rağmen enflasyon oranımız hala OVP hedefimiz %7.5'ten uzaktadır. Temel gayemiz, yapacağız reformlarla enflasyonu %5'in de altına indirerek kalıcı fiyat istikrarı tesis etmek olmalıdır" değerlendirmesini yaptı.

Bakan enflasyonda kalıcı iyileşmeyle birlikte reel sektör için daha uygun maliyetli finansman koşullarına zemin oluşacağını da sözlerine ekledi.