Advertisement

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TURKEN Vakfı'nın gala yemeğinde konuşuyor.

İşte konuşmasından satır başları:

-BM Genel Kurulu'nda yaptığım konuşmada "Dünya 5'ten büyüktür" derken, dünyada 193 ülkenin Birleşmiş Milletler'de temsil edilmesini savunduğum için bu ifadeleri kullandım.

-İşte bu millet 15 Temmuz gecesinde ordumuz içine sızan o terör gruplarına karşı bir demokrasi mücadele vermiş, şehadete yürümüştür. O şehitler boşuna şehadete yürümediler. Bunlar bizim için adeta bir işaret fişeğidir. Bizler de aynı istikamette yürümeliyiz.

-Bu hainler kendi vatandaşanı katletti, kendi meclislerini, emniyet teşkilatını F-16'larla bombaladı. Bunun bedelini ödeyecekler. Türk yargısı bunun hesabını soracak. Gerekli adımlar atılıyor.

-Terör örgütünün elebaşı hala burada yaşıyor, emirlerini vermeye devam eidyor. Bu terör örgütüyle bağlantılı dernekler ve kuruluşlar ülkemiz aleyhine propaganda yapıyor.

-FETÖ denilen bu örgüt yanlızca ülkemiz için değil faaliyet gösterdiği her yerde o devlet için tehlike oluşturuyor.

-FETÖ liderinin iadesi için başlatılan sürecin bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz. ABD'ye yönelik bir terör tehlikesi olduğunda biz üzerimize düşeni yaptık, şimdi onlar yapmalı.

-FETÖ üyesi Temsilciler Meclisi'nde darbe gecesini anlattı. O geceyi teröristten dinleyenlerden nasıl bir algı bekleyebiliriz?

-Siz bizden terörist istediniz, emniyet teşkilatımız çalıştı, yakaladı. Şimdi biz de sizden bir terörist istiyoruz. Mahkeme diyorlar, ne mahkemesi?

-Af Örgütü'nün kapısını bende çaldım ve dedim ki şiir okuduğum için hapse giriyorum. Ne aradılar, ne sordular.  Bunlar dürüst değil, dürüst davranmazlar. Bunlar ideolojiktir, kimin ne yaptığına bakarlar.

-Cumhurbaşkanı seviyesinde 54, başbakan seviyesinde 71, Bakan seviyesinde 410, milletvekili seviyesinde 1228 girişimle FETÖ terör örgütünü dünyaya anlattık, anlatıyoruz.

-Türkiye'nin tek meselesi FETÖ değil. Türkiye, PKK, YPG ve DAİŞ ile mücadele ediyor. Suriye zaten başlı başına bir mesele. Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdüyoruz. Duvarların ve katı vize rejimlerinin arkasına saklanıp sorun çözebileceğini zanneden bir Batı var.

-Biz Suriye rejimini ve Esed'i muhattap kabul etmiyoruz. Öyle bir devlet yok. Biz oradaki halkı muhattap kabul ediyoruz. Bizi Cerablus halkı, Eb Bab halkı davet etti. Rejimin planı Halep'i sıkıştırarak halkı Gaziantep'e sürmek. Buna ve Suriye'nin kuzeyinde bir terör bandı oluşturulmasına müsaade etmeyeceğiz. 

HABERTURK.COM