Advertisement

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Rusya'yı Suriye'deki iç savaşı daha da korkunç hale getirmekle eleştirerek, "Putin rejimi sadece Esed'e tabancayı uzatmıyor, Putin aynı zamanda tabancayı da ateşliyor." dedi.

Johnson, BBC'de yayınlanan "Andrew Marr" programında yaptığı açıklamada, Halep'de trajik bir durumla karşı karşıya olunduğunu ve şehrin barbarca bombalandığını kaydetti.

Halep'e yardım taşıyan Birleşmiş Milletler (BM) konvoyuna bu hafta yapılan saldırıya ilişkin soruya Johnson, "Putin rejimi sadece Esed'e tabancayı uzatmıyor, Putin aynı zamanda tabancayı da ateşliyor. Halep'de trajik bir durumla karşı karşıyayız. Halep barbarca bombalanıyor. 2013 yılından bu yana Batı'nın uygulanabilir bir askeri tepkisi olmadığını söyleyebiliriz. Rusya'ya karşı yaptırımları sıkılaştırıyoruz. Rusya bu savaşı daha korkunç hale getirmekle sorumludur. BM yardım konvoyuna saldırısında kasıt olup olmadığı incelenmeli. Bu savaş suçudur." yanıtını verdi.

İngiltere'nin AB'den resmen ayrılma sürecini başlatacak Lizbon Anlaşmasının 50. maddesinin yürürülüğe sokulacağı tarihle ilgili ise Johnson, "Bu yıl sonundan önce yürürlüğe konmayacak. Ancak Başbakan Theresa May'in de söylediği gibi bu süreç uzatılmamalı." dedi. İngiliz hükümetinin gelecek yılın ilk yarısında 50. maddeyi yürürlüğe koyması bekleniyor.

AA