Advertisement

Ekonomi ve Siyaset Gündemi - 27 Eylül Salı

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Dışi̇şleri̇ Bakanı Boris Johnson ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve beraberindeki Maarif Vakfı heyetini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul edecek.

(Ankara/13.00/15.00)

2- TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 26. Dönem 1.Yasama Yılı faaliyetlerini değerlendirme toplantısı yapacak.

(TBMM/11.00)

3- Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere Dışi̇şleri̇ Bakanı Boris Johnson ve Avrupalı Türk Demokratlar Bi̇rli̇ği̇ (UETD) heyeti̇ni̇ Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul edecek.

- Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde düzenlenecek Ekonomi̇ Koordi̇nasyon Kurulu Toplantısı'na katılacak.

(Ankara/10.00/12.15/13.00)

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PM Üyesi Ali Öztunç'un kayınpederi Sadık Görgülü'nün Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Merkezinde yapılacak cenaze töreni ile Turhal ilçesinde "Geçmişten Günümüze Türkiye'de Şeker" programına iştirak edecek.

(Ankara/10.30/Tokat/15.00)

 

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Azerbaycan'da, Çok Kültürlü Toplum ve Turizm başlıklı toplantıya katılacak, Dünya Turizm Günü kokteyline iştirak edecek, mevkidaşı Ebülfes Garayev, Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva ve Azerbaycan Yazarlar Birliği üyeleriyle görüşecek, Yunus Emre Bakü Türk Kültür Merkezi'ni ziyaret edecek.

(Bakü)

2- Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Azerbaycan'da, Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nın açılışına katılacak.

- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilecek Bakan Işık, Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Savunma Sanayii Bakanı Yaver Camalov ile ikili görüşmelerde bulunacak.

(Bakü)

3- HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki heyet, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannesn Hahn’la ayrı ayrı görüşecek.

(Brüksel)

4- HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, parti genel merkezinde, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks ile bir araya gelecek.

(Ankara/17.30)

EKONOMİ

1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ar-Ge Merkezleri Zirvesi'ne katılacak, Ar-Ge stantlarını ziyaret edecek.

(Ankara/10.00/11.30)

2- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile görüşecek.

(Ankara/12.00)

3- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat ve Inmarsat arasındaki iş birliğinin kapsam ve ürün tanıtım programına katılacak, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikasının geleneksel toplantısına iştirak edecek.

(Ankara/11:00/18.30)

4- TÜİK, geçen yıla ait gelir ve yaşam koşulları araştırması bölgesel sonuçlarını paylaşacak.

(Ankara/10.00)

5- Hazine, 5 ve 6 yıl vadeli iki ayrı tahvil ihalesi düzenleyecek.

(Ankara)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından, Dışişleri Bakanlığı Fatin Rüştü Zorlu Salonu'nda ortak basın toplantısı yapacak.

Ankara/11.00/11.15/12.15)

2- İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve beraberindeki heyet, 15 Temmuz darbe girişimi esnasında ve sonrasında yaşanan olaylar hakkında bilgi almak ve hasar gören yerlerde incelemede bulunmak amacıyla TBMM’yi ziyaret edecek.

(TBMM/13.45)

3- Anadolu Ajansı, Cenevre’de gerçekleşen BM İnsan Hakları Konseyi 33. oturumu sırasında, 15 Temmuz darbe girişimi fotoğraflarından oluşan bir sergi açacak.

- BM Cenevre Ofisi önündeki sergi öncesinde "Türkiye'deki demokrasi, darbeden daha güçlü" başlıklı bir konferans düzenlenecek.

(Cenevre)

4- TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu Hamburg'ta temaslarda bulunacak.

(Hamburg)

5- Suriye’de Beşşar Esed rejiminin ve Rusya’nın sivil yerleşimlere saldırıları ile Özgür Suriye Ordusu'nun Azez-Cerablus hattındaki toprakları terör örgütü DAEŞ’ten kurtarmasına ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Halep/İdlib/Lazkiye/Haseke/Hama/Humus)

6- Yemen'deki iç savaşla ilgili gelişmeler izleniyor.

(Sana/ Riyad)

AA