Advertisement

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kredi kartlarının ve tüketici kredileri taksit sayılarının artırılmasının ekonomiyi olumlu etkileyeceğini belirterek, "Bankaların mevcut borç bakiyelerini 72 aya kadar vadelendirmesinde uygulanacak faiz astronomik olmamalı, devletin borç yapılandırmasında uyguladığı yıllık yüzde 4,5 faiz oranı baz alınmalıdır." ifadelerini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, kredi kartı borçlarına uygulanan gecikme faizinin aylık 2,52, yıllık bileşik yüzde 33,05 olduğunu ve 3 yılda borcun yüzde 100'e katlandığını bildirdi.

Kredi kartlarının ve tüketici kredileri taksit sayılarının artırılmasının ekonomiyi olumlu etkileyeceğini vurgulayan Palandöken, "Kredi kartı ile alışverişin taksit sayısı 9 aydan 12 aya, bireysel kredi taksit sayısının ise 36 aydan 48 aya çıkarılması piyasaları olumlu etkiler. Ayrıca bankaların kredi kartlarının ve bireysel kredilerin mevcut borç bakiyelerini vatandaşın istemesi halinde riski paylaşarak 72 aya kadar vadelendirmesi de piyasada rahatlama sağlayacaktır. Ama uygulanacak faiz astronomik olmamalı, devletin borç yapılandırmasında uyguladığı yıllık yüzde 4,5 faiz oranı baz alınmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, kredi kartları ve bireysel kredi borçlarının, aynı zamanda vergi ve prim borçlarını ödemeye de engel olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bankalar vergi ve prim borcu olan esnafa kredi vermiyor. Esnaf hem banka borçlarını hem de kamuya olan borçlarını ödemek için sıkıntı yaşıyor. Kredi kartlarını ve bireysel kredi borçlarının yapılandırılması aynı zamanda esnafın vergi ve prim borçlarını ödemesine de kolaylık sağlayacaktır."

AA