Advertisement
ABD Merkez Bankasının (Fed) Cleveland Şube Başkanı Loretta Mester, "Ekonominin hedeflerimize orta vadede ulaşacağına yönelik veriler ışığında tedbirli davranmak, faiz oranını artırmak demektir." ifadesini kullandı.

Mester, Ohio eyaletinin Cleveland kentinde yaptığı konuşmada, Fed'in ülke ekonomisini korumak için faiz artırması gerektiğini söyledi.

Faiz artışı için çok beklemenin ciddi riskleri olduğunu vurgulayan Mester, "Çok uzun süre beklersek, kendimizi iş gücü piyasasının sürdürülebilir seviyenin üstünde sıkılaştığı ve fiyat baskılarının aşırı yükseldiği bir durumla karşı karşıya bulabiliriz. Böyle bir durumda faizi çok hızlı yükseltmek zorunda kalarak, resesyon riskine yol açabiliriz." diye konuştu.

Mester, bu nedenle Fed'in tedbirli davranmasının beklemek yerine harekete geçmesi gerektiğini anlattı.

"Ekonominin hedeflerimize orta vadede ulaşacağına yönelik veriler ışığında tedbirli davranmak, faiz oranını artırmak demektir." değerlendirmesini yapan Mester, ABD ekonomisinin bazı şoklara karşı direncini koruduğu ve büyümenin gelecek birkaç yıl süresince yüzde 2 civarında dengeleneceği öngörüsünde bulundu.

Loretta Mester, FOMC'nin 20-21 Eylül'deki toplantısında, Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Boston Fed Başkanı Rosengren ile faiz oranının artırılması yönünde oy kullanmıştı. Fed, bu nedenle politika faizini yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararını 3'e karşı 7 oyla almıştı.

Fed'in bu yılki son iki toplantısı 1-2 Kasım ve 13-14 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. Piyasa aktörleri, Fed'in sinyalini verdiği 25 baz puanlık tek faiz artışının, başkanlık seçimleri dolayısıyla kasımda değil aralık toplantısında yapılabileceğini tahmin ediyor.
 
AA