Advertisement

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesi başkan yardımcısı adayları Virginia Senatörü Demokrat Tim Kaine ile Indiana Valisi Cumhuriyetçi Mike Pence, ilk ve tek televizyon tartışmasında kozlarını paylaştı.

Seçimlere haftalar kala Virginia eyaletinde yer alan Longwood Üniversitesinde başkan yardımcısı adaylarının televizyondaki tartışması yaklaşık 90 dakika sürdü.

Sık sık birbirlerinin sözlerini kestiği görülen adayların, birbirlerini hedef almak yerine daha çok rakip başkan adaylarına eleştiriler getirdiği görüldü.

Demokrat Kaine, Cumhuriyetçilerin başkan adayı iş adamı Donald Trump'ın politikalarını, Cumhuriyetçi Pence de Demokratların başkan adayı Hillary Clinton'ı eleştirdi.

- "Trump'ı başkomutan olarak düşünmek ödümüzü koparıyor"

Başkan yardımcısı adaylarına ilk soru, liderlik üzerine yöneltildi. Kaine, iş adamı Trump'ın ABD başkanlığı yapacak donanıma sahip olmadığını ileri sürdü.

Trump'ın göçmenler, Müslümanlar ve kadınlara yönelik sözlerine hatırlatan Kaine, Cumhuriyetçi adayın aynı zamanda dış politika, ulusal güvenlik ve terörle mücadele konularında tecrübesi bulunmadığına işaret etti.

Kaine, "Donald Trump'ı başkomutan olarak düşünmek ödümüzü koparıyor." ifadesini kullandı.

"Emlak kralı" olarak bilinen Cumhuriyetçilerin başkan adayı Trump'ın uzun yıllar vergi ödemediğine dair tartışmalara değinen Kaine, ondan vergi beyannamesini açıklayacağına dair sözünü tutmasını isteyerek, "Donald Trump, başkan olmaya hazır olduğunu göstermek için Amerikan kamuoyuna vergi beyannamesi açıklamalı ancak o sözünde durmuyor." dedi.

- "Clinton ve Kaine'in kampanyası hakaret heyelanı gibi"

Kaine'e göre daha sakin ve yumuşak huylu izlenimi veren Pence'in ise rakibinin Donald Trump'la ilgili ardı ardına gelen eleştirilerinden usandığı görüldü.

Pence, sözlerini kesmeye çalışan Kaine'in eleştirilerine genellikle başını sallayarak karşılık verdi.

Trump'ın vergi ödemediğine dair haberlerin hatırlatılması üzerine Pence, milyarder iş adamının vergi sistemini herkesin kullanması gerektiği gibi ve "ustaca" kullandığını anlattı.

Mike Pence, Demokrat adayların seçim kampanyalarını hakaret ederek sürdürmeye odaklandıklarını savunarak, "Senatör siz ve Hillary Clinton, hakaret odaklı kampanyayı iyi bilirsiniz. Hillary Clinton ve Tim Kaine'in kampanyası hakaret heyelanı gibi." diye konuştu.

ABD'de başkan adayları Hillary Clinton ve Donald Trump da önceki hafta ilk kez televizyonda kozlarını paylaşmıştı. Clinton ve Trump, seçime kadar iki kez daha canlı yayında karşılaşacak.


AA