Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bank of America Merrill Lynch'e (BofAML) göre, ABD ekonomisi mevcut gidişatını korursa 2017'de bir resesyon yaşanabilir.

BofAML'de ABD hisse senetleri ve kantitatif strateji başkanı Savita Subramanian ve ekibine göre, Banka'nın önem verdiği erken uyarı göstergelerinden bazıları "resesyonun yaklaşmakta olduğuna dair ipuçları" olduğunu işaret ediyor.

Subramanian, "Verilerden aldığımız sinyaller çeşitlilik gösterse de, genel anlamda şunu söyleyebiliriz; ekonomiden gelen verilerin mevcut hızda zayıflamaya devam etmesi durumunda, tarihsel veriler 2017'nin ikinci yarısında bir resesyon yaşanabileceğine işaret ediyor." dedi.

Getiri eğrisinde görülen trendler, ISM imalat endeksi, inşaat izinleri, geçici istihdamdaki büyüme, ve ticari ve sanayi kredilerdeki büyüme baz alındığında, geçmişte ekonomik döngünün aşağı döndüğü eşikler Ekim 2017'de kırılmış olacak.

Ancak, BofAML ekonomistleri, önümüzdeki 12 ayda bir resesyon yaşanması ihtimalini düşük görüyor, ve ekonomik faaliyetin önümüzdeki dönemde güçlenmesini bekliyor. Buna rağmen, Subramanian, önümüzdeki yıl bir resesyon yaşanması ihtimalinin halihazırda hisse senetlerinde hiç fiyatlanmayan bir olasılık olduğunu belirtiyor.

Fon yöneticilerinin artan nakit miktarı görece sağlıklı risk iştahının yanlış yönlenmesine neden oluyor. Bank of America'ya göre, piyasalarda konut balonu ve dot-com balonu sırasındaki yaygın coşku görülmese de kayıtsızlığın hüküm sürdüğü söylenebilir.

Subramanian, "Büyük montanlı aktif fon yöneticileri 2012'den bu yana en yüksek döngüsel pozisyona sahip ve toplam beta pozisyonları döngünün en tepe noktasına yakın seviyelerde. Öte yandan, bir çoğu pasif olan hisse senedi fonları, son 5 yılda, 2007'de piyasanın gördüğü tepe noktadan önceki 5 yıla kıyasla, 100 milyar doların üzerinde ilave para girişi yaşadı." dedi.

Eğer bir resesyon yaklaşıyorsa, geleneksel olarak, ekonomi düşüşe geçmeden hisse senetleri tepe noktasını görmüş olacaktır. Ancak, Bank of America bu durumun hisse senedi fonları açısından "her şeyi satma" zamanının geldiği anlamına gelmediğini belirttti.

BofAML notunda, "Geçmiş verilere göre, 12 aylık dönem içerisinde piyasanın ulaşacağı tepe noktasını tam olarak saptayamadığınız sürece, yatırımlarını korumanız daha iyi olacaktır. Bazen en iyi getiriler çoğunlukla boğa piyasasının sonunda gelir, ve bu getiriler devamında gelecek kayıpları da genelde karşılamaya yeterli olur" denildi.