Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

(Güncellendi 09:25)

Ankara'da, Haymana yolu civarında bombalı araçla eylem hazırlığındaki iki terörist, düzenlenen operasyonda polisin "teslim ol" çağrısı üzerine kendilerini patlattı. Teröristler ölü ele geçirildi. Bölgeye çok sayıda ambulans ve güvenlik görevlisi sevk edildi.

Ankara Valisi Erkan Topaca: 200 kilo amonyum nitrat ve patlayıcı bulundu. Patlamamış vaziyette iki kalıp plastik patlayıcı bulundu. Bombalı araçla terör eylemi yapacaklardı. PKK bağlantılı olma ihtimalleri yüksek. Bir erkeğin kimliği belirlendi, kadının kimliği henüz belli değil.

DİYARBAKIR'DAN GELEN İHBAR ÜZERİNE...

Ankara-Haymana Yolu'nda polisin 'Dur' ihtarı üzerine canlı bombaların kendilerini patlatmasın ardından olay yerine gelen Ankara Valisi Topaca, Diyarbakır'dan yapılan bir ihbar üzerine polisin yoğunlaştığını vurgulayarak sabah saatlerinde kendilerine teslim olmaları yönünde ikaz edildiğini kaydetti.

Topaca, "Daha biz müdahale etmeden kendilerini patlattılar. Bir kimlik bulduk Bingöl doğumlu Harun Arslan. Harun Arslan'ın Diyarbakır'da bir süredir ortalıkta görünmediği yönünde istihbarat alınmıştı. Bir bayan olduğunu da düşünüyoruz ama henüz onun kimliği tespit edilmiş değil" ifadesini kullandı. Topaca, 3'üncü bir kişiden daha şüphelendiğini ifade ederek bunun henüz daha net olmadığını belirtti.

TÜRK BAYRAKLI KAMUFLAJ

200 kilogram amonyum nitrat olduğunu ve plastik patlayıcılar olduğunu düşündüklerini vurgulayan Topaca, " Arkadaşlarımız alanda yoğun bir çalışmayı devam ettiriyorlar. Bunların amacı neresiydi, nereyi patlatmak istiyorlardı orası çok kesin değil. Araca Türk bayrağı asmışlar, kendilerini kamufle etmeye çalışmışlar. Henüz örgüt bağlantısı net değil ama elde ettiğimiz bilgiler Harun'un PKK bağlantılı olma ihtimali yüksek. Olayın yapılma ve planlanma şekli olarak PKK işaret ediyor" diye konuştu.

GAR SALDIRISININ YILDÖNÜMÜNE 2 GÜN KALA

Ankara'da dgeçtiğimiz sene 10 Ekim'de düzenlenmek istenen "Barış Mitingi"ne katılmak isteyenlere yönelik Ankara Garı önünde terör örgütü PKK tarafından bombalı saldırı düzenlenmişti. Saldırıda 102 kişi hayatını kaybetmiş, 391 kişi de yaralanmıştı.