Advertisement

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, önümüzdeki yıl Japonya'da ekonomik büyümenin hızlanması beklense de, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşılması için 2018'in beklenebileceğine dair en açık mesajı verdi.

Kuroda, Washington'da Bloomberg Television'daki mülakatında, halihazırda önümüzdeki mali yılda ulaşılması beklenen "Yüzde 2 enflasyon oranına ulaşılmasının bir kaç ay fazla" sürebileceğini söyledi. Kuroda, "Tahminimizi gözden geçirmeden önce tüm ilgili veriler üzerinde dikkatlice çalışmamız gerekiyor. Dolayısıyla, hedefimizi değiştirebiliriz de değiştirmeyebiliriz de" dedi.

Enflasyon hedefinin ulaşılmasına yönelik tahminin ötelenmesi BOJ'un, Kuroda'nın 2018 Nisan'da sona erecek başkanlığı döneminde hedeflerine ulaşamaması anlamına gelebilir. Böyle bir durumda, Kuroda'nın görevini sürdürmesi ya da dünyanın en büyük 3. ekonomisinde benzeri görülmemiş parasal teşvikleri sürdürmeye kararlı yeni bir başkanın seçimi konusunda tereddüt oluşabilir.

71 yaşındaki Kuroda BOJ'un parasal teşvikleri uzun süre devam ettireceği konusunda şüpheye yer bırakmadı. Kuroda, BOJ yetkililerinin tüketim ve kredileri artıracağını öngördüğü şekilde enflasyon baskısı oluşturmak adına yeni adımlar atmak da isteyebilir.

Cumartesi günü gerçekleşen mülakatta Kuroda, yabancı tahvilleri alma fikrini sorgularken, BOJ'un yeni getiri eğrisi hedefleme politikası kapsamında Japonya tahvilleri satıp satmayacağı konusundaki sorulara açık cevap vermeyi reddetti. Kuroda, "Önümüzdeki aylarda ve yıllarda yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için parasal genişleme politikamızı sürdüreceğiz ve hatta belki de bu politikamızı daha da güçlendireceğiz" dedi.

Japonya'da BOJ'un ekonomik tahminlerini revize etmesine yaklaşık olarak 3 hafta kala, BOJ Başkanı Kuroda, ucuzlayan petrol fiyatları ve enflasyona ilişkin zayıflayan beklentilerin Japonya'da enflasyon üzerinde etkili olduğunu savundu. 

Eğer enflasyon hedefine ulaşılması bir kere daha ertelenirse, Kuroda teşvik programına yaklaşık olarak 3 yıl önce başlamasından bu yana 5. erteleme olacak. Hal böyleyken dahi Kuroda, "Ekonominin hızlanması bekleniyor" şeklinde konuştu. Başbakan Shinzo Abe'nin mali genişlemeci harcamalarıyla birlikte Japonya ekonomisinin bu yıl yüzde 1 büyümesinin ardından önümüzdeki yıl yüzde 1.5 büyümesi bekleniyor.

Kapat