Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Rusya arasında ticaret ve ekonomide engellerin olmadığı bir coğrafya yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Zeybekci ve Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak Türk-Rus Hükümetler Arası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 14. Dönem Toplantısında KEK protokolünü imzaladı.

İmza töreninde konuşan Bakan Zeybekci, bugünlerde Türkiye-Rusya dostluğu ve ilişkilerinin çok yoğun olduğunu belirtti.

Zeybekci,Türkiye ile Rusya'nın aynı coğrafyada iki önemli ekonomi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Birbirine rakip iki önemli ekonomi değil, birbirine çok üst düzeyde tamamlama kabiliyetine sahip iki önemli ekonomi. Rusya'nın sahip olmadığı birçok avantaja Türkiye sahip, Türkiye'nin sahip olmadığı birçok avantaja da Rusya sahip. Türkiye-Rusya ekonomik ilişkilerinde 1+1=2 sonucunu matematik olarak vermez, 1+1=3, 5, 7, 10 gibi sonuçları verir. Bu sebeple çok faydalı bir iş birliği. Ülkelerimiz arasında test edeceğimiz dostane ilişkilerin yanında da ekonomik ilişkileri de hızlı bir şekilde geliştireceğiz. 2015 yılı kasım ayında yaşanan talihsiz gelişmeden sonra iki ülke arasında alınan tedbir ve getirilen sınırlamalarla, kısıtlamalarla iki ülke kaybetti, negatif etkilendi yani bunun kazananı olmadı. Bütün gayretimizle Kasım 2015'in öncesine aynı şart ve standartlara dönmek üzere önemli mesafeler kat ettik. Çok büyük bir mesafeyi aştığımıza inanıyorum. Son derece basit birkaç konu ile de bunu tamamen aşacağız."

Bazı alanlarda Kasım 2015'in ötesine geçildiğini anlatan Zeybekci, orta vadeli programı karşılıklı olarak bitirdiklerini, KEK toplantısının yapıldığını kaydetti.

Zeybekci, iki ülke arasında tarihi anlamı olan serbest ticaret anlaşmasında büyük bir mutabakatla ve hızla mesafe alındığını vurgulayarak, "2017 yılı içinde en geç 2017 yılı sonunda iki ülke arasında hizmetler ve yatırımları kapsayan serbest ticaret anlaşmasını bitirmeyi hedefliyoruz. Biraz gayret edersek 2017 yılının ortalarında da karşılıklı olarak serbest ticaret anlaşmasında bitme noktasına gelebiliriz sonra hangi alanlarda geliştireceğiz bu anlamda da diğer alanlara geçebiliriz. Hedefimiz Türkiye ile Rusya arasında ticarette ve ekonomide engellerin olmadığı bir coğrafya yaratmak." diye konuştu.

"Para birimleriyle ilgili önemli mesafe kat ediyoruz"

Bakan Zeybekci, imzalanan KEK protokolünün Türk ve Rus tarafının çok yoğun çalışmalarıyla hazırlandığını belirterek, iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerde önemli yer tutan enerji, turizm, ulaştırma ve tarım ürünlerinin önündeki engelleri kaldırılması yönünde önemli görüşmeler yaptıklarını bildirdi.

İki ülkenin devlet başkanlarının ortak görüşmelerinde de dile getirildiği gibi yaş sebze ve meyvenin önündeki sadece meyve grubunu kapsayan bölümde engellerin kaldırıldığını ve hızlı bir şekilde ticaretin devam edeceğini ifade eden Zeybekci, şunları anlattı:

"Yaş sebze ile bölümlerde görüşmeler devam ediyor. Bununla ilgili de teknik anlamda hızlı mesafeler kat edeceğiz. Ben değerli dostumdan özellikle bir talepte bulundum. Meyve grubunun içinde listede yaş üzümün olmadığını gördük. Kendisi döner dönmez bununla ilgileneceğini söyledi ama biz 'hemen bugünden ilgilenirseniz seviniriz çünkü üzümde sezonun sonundayız' dedik. Ben kendisine şimdiden teşekkür ediyorum. İki ülke arasındaki ticarette kullanılacak para birimleriyle ilgili önemli mesafe kat ediyoruz. İki ülke arasında ortak fon kurulması tarihi bir önemi olan kararlardan birisi. İki ülke arasında 1 milyar dolarlık sermaye ile kurulacak Türk-Rus Yatırım Fonu, Türk ve Rus şirketlerinin üçüncü ülkelerde birlikte katılacakları projelerde de etkin bir rol oynayacaktır. İki ülke bu fonun artırılması ile ilgili değerli sonuçlar alacağını düşünüyorum."

Zeybekci, 15. KEK Toplantısını Rusya'da yapma konusunda Bakan Novak ile görüştüğünü aktararak, 2017'nin en uygun tarihinde Rusya'da KEK Toplantısını yapacaklarını söyledi.

87'ncisinin gerçekleştirileceği İzmir Enternasyonal Fuarına da değinen Zeybekci, "Dünyanın en eski ve popüler fuarlarından biri. Biz önümüzdeki sene Rusya'nın fuarda onur ülkesi, ortak ülke olmasını kendilerine önerdik, memnuniyetle karşılandı. Ümit ediyorum ki 2017 yılı ağustosunda çok güçlü bir Rusya şovunu izleyeceğiz. Türkiye olarak büyük bir heyecan ile bekleyeceğiz." dedi.

AA