Advertisement

Fed'in bej kitap raporunda ABD ekonomisinin görünümünün "genel anlamıyla pozitif" olduğu belirtildi.

Fed'in 12 bölgeden aldığı raporuna göre, sıkı istihdam piyasası ve yeni oluşmaya başlayan ücret baskıları pozitif görünüme katkıda bulundu. Ağustos sonu ve Ekim başına kadarki dönemde, Amerika ekonomisinin istikrarlı büyümeye devam ettiği belirtildi.

Yine rapora göre, çoğu bölgede ılımlı büyüme olduğu açıklandı. Raporda: "Görünümler genel anlamda olumlu, bazı bölgelerde ise büyümenin yavaş-ılımlı hızda sürmesi bekleniyor" ifadesi kullanıldı.

İş piyasasının ılımlı istihdam ve ücret artışlarıyla sıkı kalmaya devam ettiği belirtildi. Petrol ve gaz sektörü, istikrar işaretleri gösterdi, konut sektörü de çoğu bölgede iyileşti. 

Bej Kitap'ta ayrıca ülkedeki iş gücü piyasasının ılımlı istihdam ve ücret artışıyla sıkılaşmayı sürdürdüğü ancak enflasyondaki artışın zayıf kaldığı kaydedildi.

Fed'in bir sonraki toplantısı 1-2 Kasım'da gerçekleşecek. Yatırımcılar, bu rapor açıklanmadan önce faiz artışını yaklaşık yüzde 17 olarak fiyatlıyor. Aralık toplantısında faiz artış beklentisi ise yüzde 60'tan fazla fiyatlanıyor.